WISPAPALOOZA beszámoló I. - Ubiquiti
2016.11.26. 00:00
Első beszámolónkban az Ubiquitire fókuszálunk.
Az AccessPoint csapata idén is felkerekedett, hogy felkeressen egy független, a szolgáltatói szakma számára izgalmas konferenciával egybekötött kiállítást. 2015-ben a World Mobile Congress (GSMA) volt terítéken Barcelonában, de ez alkalommal utunk Las Vegasba vezetett, mivel választásunk a WISPAPALOOZA 2016-ra esett. Az előbbi a teljes telekommunikációs ipar legnagyobb európai rendezvénye, az utóbbi Amerikában viszont kifejezetten az alternatív szolgáltatók számára fontos előadásokra és gyártókra fókuszál.
Bátran kijelenthető, hogy a legtöbb bejelentéssel az Ubiquiti Networks szolgált, így velük kezdjük meg a sort.Megszokhattunk, hogy az UBNT évről-évre valami teljesen újba vágja a fejszéjét. Idén a GPON rendszerükkel borzolták a kedélyeket. Egy webes interface-en mutatták be a béta állapotban leledző, ellenben a magyar piac számára igencsak aktuális passzív optikai multi-pont megoldásukat. Részletekbe menő specifikációt ugyan nem kaptunk, ezek majd a hivatalos bejelentés pillanatában napvilágot látnak, de annyi azért tudható, hogy a GPON (G.984) szabványú rendszer, azaz portonként 2,5/1,25Gbit kapacitást kaphat a maximum 128 végponti berendezés. Apropó végpontok... A gyártóra jellemző módon kínosan ügyeltek az ONU dizájnjára. Apró, lekerekített sarkú (mindössze 10x10x4cm), kijelzővel ellátott, minden otthonba és irodába könnyen illeszkedő kialakítással jön a bridge. Sajnos az ONU árazásáról még csak nem is sejtettek semmit, de a 2xSFP+ betáplálású, 8 GPON portos OLT zavarba ejtően alacsony áron fogja kelletni magát. Az igazi kérdés a termék megjelenési dátuma, valamint a megjelenéskori állapota. Szkepticizmusunk csak annak tudható be, hogy az Ubiquitinél nem példa nélküli, hogy kiadnak egy félkész eszközt és tulajdonképpen a felhasználókkal teszteltetik ki. De legyünk belátóak, ezzel spórolnak a kutatás-fejlesztésen, cserébe olcsóbban is zúdítják a piacra a termékeiket!
A másik meglepetés az EtherMagic névre keresztelt power line termékcsaládjuk volt, amit jól láthatóan az UniFi access pointok kiegészítőjének szánnak. Minden kliensen PoE out-tal (24V passzív, vagy 802.3af/at) ellátott ethernet csatlakozók kaptak helyet, így kifejezetten hasznosak lehetnek WiFi lefedő hálózat kialakításakor, mert beltéri nehezen vagy egyáltalán nem kábelezhető helyeket is el lehet érni segítségükkel amellett, hogy a hozzáférési pontot ellátják tápfeszültséggel is.
Egy EtherMagic Switchre maximum 32db EndPoint-ot kapcsolhatunk elméleti 1,2Gbites sávszélességgel. A konfigurációt az EtherMagic Android applikációval ejthetjük meg, iOS appról egyenlőre nem szól a fáma.Az UniFi házban, beltéren hamarosan trónfosztásnak lehetünk szemtanúi. Az eddigi uralkodót, az UAP-AC-PRO-t az UniFi AC HD készül letaszítani az élről. Az újhullámos rádiókhoz hasonlóan a MESH képesség az egyik ütőkártya, de az Unifi AC HD-ban az Ubiquiti legelső 4x4-es Wave2-es access pointját is üdvözölhetjük rövidesen!!! Vájtfülű érdeklődőknek elárulhatjuk, hogy négy spatial stream-es Multi-User MiMo-ra hivatott az új reménység.Az UniFi családfa más ágain is látható a változás szele. Kültéren a már igen-igen „avétos” n-es UniFi OD+ és az egyesekben jogosan megfogalmazódó „túlárazott” jelzővel ihletett UniFi AC Outdoor utódai is megmutatták magukat. Közös vonásuk, hogy Gbit ethernet csatolót, dual-band rádiót és MESH funkcionalitást kaptak, de míg a karcsúbb UniFi AC MESH csak szimultán 2x2-es, addig a testesebb UniFi AC MESH PRO már 3x3-as.A fenti kép bal oldalán az UniFi In-Wall ág újszülöttjét üdvözölhetjük. Az UniFi AC In-Wall a felmenőjéhez hasonlatosan amerikai szabványú villamos fali aljzatba vagy falra szerelhető kivitelű hozzáférési pont, melybe egy PoE in és out-ra képes 3 portots switchet is bele sűrítettek. Egyedüli újdonság a 802.11ac támogatása (2x2 MiMo), mely természetesen maga után vonja az 5GHz-es üzemet. Egyéb kisebb jóságokat is megfigyelhettünk. Volt az asztalokon 60W-os, 8 portos UniFi switch, de számos saját csomagolású SFP és SFP+ modul is hirdette az optikát, mint új irányvonalat.
A legtitokzatosabb bejelentés viszont nem manifesztálódótt kézzel fogható termékben a bemutatón, inkább csak mint egy kedvcsinálóként bepillantást nyerhettünk a UBNT boszorkány konyhájába, azaz elmesélték, hogy min dolgoznak, mi lesz a nagy dobásuk a WISP szektor számára.„airFiber – The Evolution of LTU” címmel egy prezentációt rántottak elő, amivel egyben lerántották a leplet a 6 éve készülő, formálódó kültéri fix telepítésű PtMP berendezés családról, amihez képest minden más csak megalkuvás, amivel állításuk szerint megkezdődhet a nagy teljesítményű WISP iparág terjedése a világon. Ehhez saját, real-time programozható egyedi (custom silicone) chipet fejlesztenek, kifejezetten a WISP igények alapján. Ez sosem látott interferencia kezelést, valós idejű spektrum analízist, robosztus Layer2 átvitelt, fejlett MiMo és OFDMA kódolást hozhat, 100MHz-es raszteren 4096QAM moduláció mellett megvalósuló Full-Duplex átvitel megvalósulását eredményezve.Hívőket mindenképp szereztek a produkcióval, reméljük ez a fejlesztés nem tűnik el egy ponton, mint más korábban beharangozott, de végül az airBeam mintájára a feledés homályába vesző reményekkel együtt.Beszámolónk rövidesen folytatódik más gyártók újdonságaival!