Ígéretünkhöz híven folytatjuk a
múlthéten megkezdett Wireless Pletykák című rovatunkat! Az aktuális cikkben, mit ad Isten, újra a Lett gyártóé a főszerep! A jelek szerint, gőzerővel folyik a fejlesztés a Mikrotik hardveres csapatánál. Manapság nem telik el úgy egy hét sem, hogy ne kapna szárnyra pletyka valamilyen új „vasról”. Nem beszélve arról, hogy az elmúlt pár hónapban sűrűbben adtak ki új terméket, mint új verziót a RouterOS-ből… Ennek persze nyilván nem mindenki örül… A CCR tulajdonosok figyelmébe ajánlanánk, az Augusztus 1.-én kiadott legfrissebb 6.18-as RouterOS verziót, ami számos hibajavítást is tartalmaz. Többek közt a CCR sorozatnál sűrűn előforduló, Bridge port fagyások szűnhetnek meg a frissítést követően. A teljes hibajavítási, (valamint az új fejlesztéseket tartalmazó) lista elérhető a Mikrotik letöltési szekciójában és innen is:
CHANGELOG.
Három termékújdonságról csicseregtek a héten madárkáink. Az
RBmAP2n és
RBcAP2n beltéri accesspoint-okról, valamint egy új router-switch-ről, a
CRS109-8G-2HnD-IN-ről. Igaz ugyan, hogy az RBmAP2n és a CRS109, már szerepelt a Mikrotik egyik év eleji kiadványában, azonban a megjelenéssel és a műszaki specifikációkkal kapcsolatban ez idáig sem adtak ki hivatalos kommunikációt. Persze a madárkáink áldozatos munkájának köszönhetően, már sejthető, hogy rövidesen kézzel foghatóvá vállnak… Feltételezhetően már a Szeptemberi hivatalos árlistában megjelennek, és kis szerencsével a hónap végétől raktárról átvehetőek lehetnek az AccessPoint Kft-nél!
Elsőként tekintsük át a
CRS109-8G-2HnD-IN Desktop Cloud Router Switch-ről elérhető információmorzsákat.
Az új CRS109 összesen 8db Gigabites réz, 1db 10GBit SFP+, 1db RJ45-re szerelt soros konzol és 1db mini USB interface-el érkezik, valamint egy integrált, 802.11b/g/n szabványokat támogató, 300MBit-es, 1W-os 2x2 MiMo rádióval. A portok csatlakozói, a reset gombal és a DC-jack aljzattal együtt az előlapon kerültek elhelyezésre, ami dicséretes előrelépés az elődmodellek kialakításával szemben. Mint ahogy azt, a képek is tanúsítják, az új jövevény, ami a termékcsalád legalján fog debütálni, pozíciójának megfelelően, a legkisebb tokozást kapta. Szélessége alapján akár 10”-os méretű, mini rackszekrénybe is beleférhet, azonban a mélységével lehet majd probléma. „Sajnos” a fémtoknak hála, a rádiós modul antennáit, csak pig-tail kábel használatával, a hátlapra kivezetve tudta megoldani a Mikrotik, ami persze tovább növeli az eszköz tényleges mélységét. Feltételezhetően a kisméretű toknak esett áldozatul az LCD panel is, ami már csak a burkolat felső részén kaphatott így helyet.
A termék alaplapján (a kép kattintással nagyítható) egy 600MHz órajelen járó Qualcomm Atheros AR9344 CPU-t 128Mb RAM társaságában figyelhetünk meg, de az is látható, hogy a kisérleti board matricáján ugyan CRS109 van feltültetve, de a NYÁK-ra CRS110-et szitáztak. Külön érdekesség, hogy a MikroTiktől idegen, szabványos 802.3af/at megtáplálást is támogat az új CRS. (Az Ether1 porton keresztül)
Adatlap elérhető!Még senki se látta, mégis mindenki hallott már róla, ez a Mikrotik RBmAPn beltéri, kliens-router-accesspoint-ja. (A háromból, kettő, szabadon választható ? ) Pár héttel a Ubiquiti AirGateway termékének hivatalos bejelentése után érkezett az első hír, az RBmAP2n várható megjelenéséről. Mára az Ubiquiti több mint fél éve szállít AirGateway-eket partnereinek, méghozzá két változatban. Ennek ellenére ez a fél év előny sem volt elegendő, hogy az AirGateway valóban sikeres termékké válhasson. Természetesen a Mikrotik és az Ubiquiti hasonló alapkoncepcióra építkezett a tervezés során, azonban a végtermékek által nyújtott szolgáltatásokban, és az alkalmazhatóságban lényegesek a különbségek, amik mind a Mikrotik oldalára billenthetik a mérleg nyelvét.
Korábban néhány alapparaméteren kívül, nem túl sok információ szivárgott ki a specifikációkkal kapcsolatban a gyárból. A jelenleg elérhető adatok szerint (
letölthető adatlap) 2db 100Mbit-es Ethernet, 1db mini USB, és egy 802.11b/g/n kompatibilis 300Mbit-es, 2x2 MiMo, 18dB kimenő teljesítményű integrált rádióval érkezik a termék, belső patch antennákkal, amiket a fotózáshoz eltávolítottak a panelről, mert eltakarták az alaplap jelentős részét. (a kép kattintással nagyítható)
Érdemes pár szót ejteni a villamos paraméterekről is. DC jack aljzat, 8-57VDC széles tartományú bemenettel, valamint passzív PoE betáplálási lehetőséggel az 1-es Ethernet porton, ugyanezzel a feszültség tartománnyal. A 2. Ethernet port passzív PoE kimenettel bír, így rajta keresztül akár egy Kliens AP is megtáplálható. A gyártó elmondása alapján a 2. porton -2VDC-vel kevesebb mérhető, mint a betáplált feszültség. Az új AP-ban alkalmazott CPU-ról és RAM mennyiségéről annyit meg kell jegyezni, hogy a Qualcomm Atheros AR9331 400 MHz-es csipje 64Mb RAM-mal megtámogatva került a termékbe.
Legvégül pedig az RBCM2n beltéri AP-ról rántjuk le a leplet, aminek az érkezéséről még csak pletykákat se lehetett hallani, pedig biztosan sokan vártak már hasonló terméket a Mikrotik-től.A füstérzékelő jellegű tokozását tekintve, követi a termékkategóriában megtalálható konkurens gyártók koncepcióját. Semmi csicsa, inkább minél észrevehetetlenebb legyen. Ennél a terméknél feltételezhetően nem is törekedtek arra, hogy szép legyen, és mint tudjuk, ezen a téren véletlenül nem is lehet sikerrel járni.
A belső képek tanulsága szerint, csak az van a panelen, amire feltétlen szükség van. (A kép a boardról kattintással nagyítható) 1db 100Mbit-es LAN és 1db 802.11b/g/n-es 2x2 MiMo 20dB kimenő teljesítményű rádió. A Mikrotik CAPsMAN rendszereihez ajánlja, menedzserrel vezérelt AP-nak, feltehetően egy lecsupaszított RouterOS fog futni rajta, és CPU-ból is valami szerényebb darabot fog kapni, de ez egyelőre csak feltételezés. Sajnos semmi egyebet nem tudunk róla, jelenleg, pedig biztosan komoly érdeklődésre tarthat majd számot a Mikrotik a termékkel kapcsolatban.
Ennyi fért az aktuális cikkünkbe. Ha a madárkáink nem tévednek, jövő hétre is várható számos említésre méltó újdonság, melyekről továbbra is az elsők között értesülhetnek az AccessPoint Kft. partnerei!
Szállítási információk egyelőre semmilyen tekintetben sem állnak rendelkezésünkre, amint véglegesítésre kerülnek a fenti termékek, újra hírt fogunk adni rólunk, bővebb információkkal a specifikációk és várható árak tekintetében, valamint minden bizonnyal elérhető adatlapokkal is tudunk majd szolgálni.Érdekesség gyanánt, és hogy ne maradjunk ezen a héten sem 802.11ac-s hír nélkül, megosztunk egy videót az új SXTac-k asztali tesztjéről: