Témakörök

WiFi teszt 2021 - Kiértékelő

0 0
2021.05.13. 16:45

2021-es WiFi tesztünk utolsó állomásához érkeztünk. A mai epizódban összefoglaljuk mind azt, amit megtudtunk a sorozatban résztvevő 6 db Wi-Fi 6-os access pointról. Szót ejtünk az AP-k teljesítményéről, specifikációs különbségeikről, elért értékeiről, valamint személyes tapasztalatainkat is megosztjuk veletek. Az alkalmazott mérési eljárásról, valamint a helyszínről bemutató videónkban tájékozódhattok.

 

Elmondhatjuk azt, hogy a tesztben főszerephez jutó három gyártó (Cambium Networks, Ubiquiti Networks, TP-Link) termékeit úgy igyekeztünk összeállítani, hogy mindig reflektorfénybe kerüljön egy felső kategóriás, valamint egy belépő szintet képviselő eszköz is.

Specifikációikat megnézve mindegyik AP különbözik egy kicsit a másiktól. Egyedül a 802.11ax támogatottság az, amely közös nevezőnek mondható. Azonban itt is találunk ebből a sorból kilógó szereplőket. Nevezetesen a két UBNT által prezentált AP-t hiszen mindkettő esetében 2.4GHz-en csupán 802.11n-es támogatottsággal bírnak.

 

Cambium Networks (XV3, XV2)

Az eredményeket nézve egyértelműen látszik az, hogy az XV3 volt az abszolút győztes. Ez az AP teljesített egyedüliként 1000 pont felett. A számítási metódus lényege az, hogy az összes ponton mért fel és letöltés eredményét összeadjuk majd ezeket átlagoljuk és az így megkapott két eredményt összeadva jutunk el a végleges pontszámhoz. A gigabit feletti értékek az XV3 esetén nem voltak ritkák. Köszönhetően a 160MHz-es spektrum támogatottságnak, a 8x8-as rádiónak, valamint az 1db 5Gbit-es RJ-45-nek. A referenciamérések során majdnem 1,6Gbit-et sikerült elérni az XV3-al, ami nagyon impozáns eredménynek számít. A rádiós teljesítményt dicsérendő, hogy téglafalon át is képes volt a Gbit-es értéket produkálni. Az XV2-es esetében már némi limitációval is kellett számolnunk. Maximum 80MHz-es raszter, 2x2-es rádió, valamint 2,5 Gbit-es rezes LAN csatlakozás. A kisebb fizikai méret kisebb antennateljesítményt is von maga után ezért tervezéskor itt már sűrűbb elhelyezéssel kell számolnunk. Ezek mellett még azonban így is kiemelkedő spektrális hatékonyságról tett tanúbizonyságot az XV2.

 

Ubiquiti Networks (U6-LR, U6-Lite)

Az U6-LR mind 5 GHz-en mind 2,4 GHz-en 4x4-es rádióval rendelkezik. Fizikális méretnövekedés is tapasztalható új AP-n. Az U6-LR a korábbi HD, SHD széria vázát kapta meg. Ennek is köszönhetően az antennaméreten és ezáltal a nyereségen is érdembeli növekedés történt. 5GHz-en 5,5 dBi-vel míg 2,4 GHz-en 4 dBi-vel számolhatunk. Ezek az értékek a valós helyzetben is megmutatták azt, hogy miért is Long Range ez az AP. Több falon keresztül is több száz Mbit-es teljesítményt volt képes elérni. Az U6-Lite ahogy a nevében is utalnak rá egy belépő szintű AP. Ez tükröződik az árában is hisz jelen tesztünk legolcsóbb 802.11ax képes berendezése. Természetesen teljesítményben is ennek ismeretében kell gondolkodnunk. A kisebb antennanyereség, valamint a 2x2 rádió okán itt már a több falon keresztüli használatot nem javasoljuk. A sűrűbb elhelyezés mindenképp indokolt az U6-Lite esetében.

 

TP-Link (EAP660 HD, EAP620 HD)

A két EAP nagyon jól szerepelt a mérések során. Összegezve két dobogós helyezést is elért. Ez legnagyobb százalékban a nagy antennáknak köszönhető melyek által rendkívül jó lefedettséggel rendelkezett mindkét AP. Az EAP660-as 4x4-es míg az EAP620-as 2x2-es rádióval lett felvértezve. A mért eredmények közti különbséget többek közt ez is okozta. Egyedüli hátrányként a párszor tapasztalt stabilitási probléma, valamint a roaminggal érzékelt apróbb botlások voltak. Bízunk benne, hogy ezek a szoftveres bug-ok azonban hamarosan javításra kerülnek.

Személyes tapasztalatok, ajánlások

A Cambium Networks berendezéseit maximum az 1-2 válaszfallal rendelkező helyszínekre ajánljuk. Az UniFi széria esetében az LR-rel maxiumum két válaszfal mellett lehet még stabil eredményeket elérni, de a Lite-nál már mindenképpen sűrűbb telepítési számot javasunk és minden esetben egy helységben legyen egy az AP és az arra felcsatlakoztatni kívánt kliensek. A nagy teljesítményű 8x8-as és 4x4-es eszközöket rendezvények helyszíneire, valamint sportcsarnokokba is ajánljuk.

Többen jeleztétek, hogy szívesen látnátok az Aruba termékeit (515/535/555) a tesztek során. Itt azonban egy különös jelenségre figyeltünk fel. Ugyan az adatlapok alapján a 160MHz-es raszter támogatott nekünk mégse sikerült e spektrumban működésre bírni őket. Mivel jelen pillanatig nem tisztázódott ennek a jelenségnek az oka ezért úgy döntöttünk, hogy kihagyjuk a mostani labortesztből ezeket a berendezéseket.

A teljes teszt során elvégzett részletes eredményeket megtekinthetitek az alábbi excel file-ban.

Bízunk benne, hogy a következő immár MU-MIMO tesztünkbe már az Aruba AP-i is csatlakozni tudnak. MU-MIMO tesztünk részleteivel kapcsolatban hamarosan jelentkezünk. Köszönjük, hogy velünk tartottatok WiFi tesztünk során!

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.