Ezen a héten tette hivatalosan is elérhetővé a Litván LigoWave, a legújabb 6.95-ős verziójú firmware-ét, mely kompatibilis valamennyi LigoPTP 5
MiMo/
PRO/
UNITY integrált antennás, és csatlakozóval szerelt rádióval. (Részletes változási lista a
release notes-ban) A firmware béta verzióját már volt szerencsénk tesztelni a szoftver fejlesztők jóvoltából, de a véglegesen kiadott változat számos olyan újdonságot tartalmaz, melyekről mindenképpen érdemes szót ejteni.
Valamennyi felhasználónk profitálhat az új funkciók adta előnyökből, akik az elmúlt 3 évben a LigoWave termékmegoldásait választották! Nem újdonság a gyártó részéről, hogy az új fejlesztései során sem feledkezik meg a régebbi hardvereikről és a felhasználókról. A jótállási feltételeik kibővítése során is pozitív csalódásként értékelte valamennyi felhasználónk a
+1, immáron összesen 2 év garancia, és a 24 órán belüli tartalék eszköz biztosításának lehetőségét, melyet visszamenőlegesen is érvényesíteni tudott minden vásárló, aki érvényes garanciájú berendezéssel rendelkezett a bejelentéskor. (A LigoWave rádiókra kiegészítő garancia is vásárolható igény esetén, így szavatolva a maximális rendelkezésre állást)
Az új szoftver egyik funkcióját már volt szerencsénk működés közben látni Szerb partnereink jóvoltából, mivel náluk legálisan használható az a szélesebb 4,780GHz – 6,300GHz frekvencia sáv, amit a PRO és UNITY termékcsaládba tartozó rádiók tudnak a legújabb verzióval. (Természetesen a telepítési helynek megfelelő régió kiválasztása törvényben előírt kötelezettség, ezért mindenkinek javasoljuk ennek betartását.) Ennek, a fejlesztésnek köszönhetően, olyan sűrűn lakott, számtalan szolgáltató által 5GHz-en lefedett területen is sikerült nagytávolságú, 17Km-es stabil linket megvalósítani, ahol valamennyi hagyományos 802.11a/n alapú megoldás elvérzett.
A rádiós interfészt érintő, Frequency Hopping Mechanism fejlesztés, a “Mitigate tidal fading” névre keresztelt fizikai jelenség csökkentésében játszik szerepet. (Bővebben
LigoWave WiKi). Ezzel abban az esetben találkozhatunk, ha nagyobb összefüggő víztükör felett kell nagytávolságú 5Ghz-es kapcsolatokat kialakítanunk, illetve kiadós esőzések idején is befolyásoja az adatátvitel minőségét, hiszen a különböző párasűrűségű légrétegek az összekapcsolni kívánt pontok között, eltérő módon torzítják a kisugárzott jelet, amit a legtöbb dinamikus teljesítménykonfigurációs lehetőséget nyújtó rádió, folyamatos kimenő teljesítmény korrekcióval próbál kompenzálni.
Ki kell emelnünk az újdonságok közül a
VLAN/CoS (Layer 2) vagy
IP/ToS/DSCP (Layer 3) QoS kezelésének kibővítését a
MiMo és
PRO rádiókon. Megkapták az UNITY-ből már ismert wireless oldali QoS kezelésének lehetőségét, ezzel is megörvendeztetve minden eddigi LigoPTP vásárlót.
Ez a fejlesztés lehetővé teszi, hogy az „olcsóbb” MiMo és PRO rádiók alkalmazásával stabil, bérelt-vonali szolgáltatást lehessen nyújtani, esetleg „alacsonyabb” sávszélesség igényű, de a hagyományos WiFi alapú linkeknél jobban terhelhető gerincvonalakat lehessen üzemeltetni.
Az új 6.95-ös verziónak köszönhetően a MiMo és PRO rádiók képességeit az
STP vagyis Spanning Tree Protocol támogatása is bővíti, mely technológia a redundáns vonalakkal, vagy csillag topológiában kiépített hálózatok esetén oldja meg Layer 2-ben a legrövidebb, vagy az egyetlen lehetséges útvonal feltérképezését valamint a hálózati forgalom átterelését. Természetesen ahhoz, hogy az STP hibátlanul működjön, az útvonalak mentén valamennyi eszköznek támogatnia kell az STP protokollt.
A fejlesztéseken kívül természetesen rengeteg hibajavítást is tartalmaz az új verzió, mely kiadását számtalan tesztelés előzött meg még a béta verziók idején, ezért bátran ajánljuk kipróbálásra. Ha problémát észlelne, a 6.94-es verzióra lehet visszatérni biztonságosan, azonban mielőtt ezt megtenné, mindenképpen javasoljuk a
igénybevételét. (skype:deliberant-ligowave-support )