2016.08.27. 00:00
Összefoglaló a Las vegasi Wispaloosáról.
2015 Október 12.-én Las Vegasban megrendezésre került a WISPA (Wireless Internet Service Providers' Association) éves rendezvénye amelyen a wireless ipar minden nevesebb tagja képviseltette magát és igyekezett jelenéről, jövőjéről tájékoztatni a nagyközönséget. Mind hardveres vonalon mind pedig szoftveres irányban számos fejlesztés és újítás történt. Az amerikai Ubiquiti is kihasználta az adódó alkalmat és rendkívül nagy erőkkel készült a prezentációra ahol számos újdonság látott napvilágot.Az UBNT tulajdonosa és alapítója Robert Pera nyitotta meg az eseményt. A rövid bezetető után rögtön bele is vágott a közepébe. Az optimális spektrum/frekvencia kihasználás a mai wireless eszközök egyik gyenge pontja. Természetesen ebben szerepet játszik a rendkívül magas “szennyezetség” is, de eddig a legtöbb gyártó megpróbálta elodázni a kérdés megoldását. A Cambium Networks ezen a téren a GPS szinkronizációjával megtette az első jelentős lépést, de úgy fest az UBNT mérnökei más utat választanak. Pera szavaiból jól kivehető, hogy a Ubiquitinek is jóval nagyobb figyelmet kell fordítani erre a kérdésre. A mérnökök és programozók prioritásként kezelték ezt a jelenséget és megszületett az első szoftveres megoldás ami a probléma orvosolására hivatott.Kihangsúlyozásra került, hogy az AirMax széria 802.11ac szabványra képes családja (5AC) két rádiós architectúrával lett felvértezve, bár ez már bejelentére került 2014 decemberében A második kártya az airView fantázianévre hallgat és szerepét tekintve az eszköz optimális frekvenciahasználatának és hálózati menedzselésének monitorozását végzi.Bemutatásra került az “új” hardverhez az “új” szoftver is. Az airOS 8 számos csinosításon esett át és jó néhány extrával is kiegészítették. A megjelenésnél nagy figyelmet kapott a letisztult egyszerűen értelmezhető de mégis beszédes felület.
A legnagyobb durranásnak szánt feature viszont tényleges újdonság volt, megérkezett az airMAGIC névre keresztelt szoftver - vagy talán inkább csak kiegészítő - fő feladata a kliensek és bázisállomások körül kialakult terhelt spektrum monitorozása majd javaslat tétele arra vonantkozóan, hogy melyik csatorna lenne a bázis állomás és a kliensek számára a legjobb. A funkció egyelőre manuális és csak az ajánlást kapjuk meg, viszont ez a funkció a közeljövőben automatizálásra kerülhet és ezzel megvalósul az az utópisztikus elképzelés, hogy wireless eszközeink saját maguk finomhangolását külső beavatkozás nélkül sikeresen elvégzik. A jövőkép csak arra nem ad megoldást, hogy a véges erőforrásnak számító szabad sávot hogyan lehet effektívebben kihasználni mint most. További kérdéseket is felvet az airMAGIC. Mi lesz, ha eljön a végcélnak kikiáltott auto-pilot funkció, és egy olyan területen aktiválják majd, ahol mondjuk három konkurens szolgáltató UBNT eszközei kezdenek megállás nélkül csatornát váltani?Az EdgeMax routereket is felvértezték néhány új funkicóval. Köztük talán az egyik leglényegesebb a DPI (Deep Packet Inspection) amely arra hivatott, hogy elemezze az átmenő csomagokat, és statisztikát készítsen a felhasználói szokásokról. A funkciót továbbvíve a még csak alfa verzióban megjelenő szoftver már a fent említett DPI adatokat felhasználva alkalmas lesz különböző tűzfalszabályok létrehozására. Sőt mi több, képes lesz majd arra is, hogy előnyben részesítse vagy korlátozza bizonyos forgalmakat (Pl.: YouTube, FaceBook, Skype). A leginkább szoftveres megoldásokat tartalmazó beszámoló második felére azonban eljött az új berendezések ideje.Kezdjük rögtön az UniFi Cloud key-el, amely egy teljes egészében felhő szerűen funkcionáló web felületettel ellátott menedzsment hardver, amelynek segítségével bárhonnan bármikor elérhetjük és adminisztrálhatjuk Unifi termékeinket. Tulajdonképpen piacra dobnak egy UniFi controllert futtatni képes célhardvert. Felszereltség tekintetében egy quad core processzor illetve 1 GB memória segíti a zökkenőmentes működést és természetesen kompakt eszközről lévén szó PoE-n keresztül meg is táplálható. A hybrid Cloud key technológia révén teljes biztonsággal érhetjük el és konfigurálhatjuk hálózatainkat anélkül, hogy bármilyen más felhő alapú szolgáltatást igénybevennénk és privát adataink nem a felhőben hanem a “kulcsként” működő lokális eszközön biztonságban tudhatók.
A fotelből elvégzett beállítások után ideje a terepre is kimenni. A bázisállomásoknál eddig kötődobozok segítségével kellett megoldani a szükséges kiegészítők elhelyezését (patch panel, tápegységek ,PoE adapterek, switch, router, stb.)Ezek most egy új, több szempontból is úttörőnek számító termékkel kiválthatóak. Az EdgePoint ugyanis rendelkezik az összes fentebb felsorolt tulajdonsággal egyben. Rögtön 3 verzióval is előrukkolt a gyártó, melyek teljesítménybeli és csatlakoztathatósági különbségekkel rendelkeznek. Fókuszáljunk a legszélesebb skálával rendelkező modellre. Az EP-R8 portok tekintetében széles palettával rendelkezik. Megtalálható rajta 1db RJ45-ös konzol port illetve 7db gigás LAN amely PoE-n keresztüli megtáplálásra is alkalmas. Az optikai hálózatokra is gondolván két SFP modul is beépítésre került. Az EdgePoint router és switch funkcióinak köszönhetően rendelkezik menedzsment szoftverrel is melynek segítségével teljeskörűen felügyelhetjük az adott bázisálommások megfelelő táplálását
A decemberi klímacsúcs égisze alatt elmondhatjuk, hogy az UBNT megint újragondolt egy már meglévő technológiát, és beemelte a termék portfóliójába. Most a megújuló energia ipart vették céljeresztjükbe az amerikai srácok. A SunMax komplett megoldást nyújt az energiaújrahasznosítást illetően. A paneleken kívül két aktív eszköz és kiegészítő segítségét vehetjük igénybe a komplex rendszer telepítése folyamán. A sunMAX Microinverter gondoskodik arról, hogy a megtermelt egyenáramot háztartási eszközeink számára hasznosítható váltóárammá alakítsa át. Szintén a rendszerbe telepítendő Solar Gateway pedig bluetooth kapcsolaton keresztül kommunikálva a konverterrel valós statisztikai adatokat közvetít az egyes panelek vagy egyes panel csoportok aktuális teljesítményéről.Rendszerünk létrehozásában segítségünkre van a SunLink alkalmazás amellyel megtervezhetjük telepíteni kívánt napcellánk kapacitását.
Az Ubiquiti a szokásos recepthez nyúlt, amikor az új termékvonal pozícionálását végezte. Ebből adódóan az iparági szereplők árazása alatt juthatunk sunMAX napelem rendszerhez, és hozzáadott érték gyanánt Cloud funkciókkal gazdagítják a lehetőségek tárházát.A Ubiquiti nem titkolt szándéka, hogy a már meglévő felhasználói bázisának, a vezetéknélküli szolgáltatóknak a sunMAX-szal egy olyan eszközt adjon a kezükbe, amellyel további szolgáltatásokat (tervezés, kivitelezés, karbantartás, üzemeltetés) adhatnak el előfizetőiknek.