Témakörök

Ubiquiti AirFiber5X esettanulmány

0 0
2016.09.26. 00:00

Két összeköttetés rövid története.

UBNTArticleHeader

Túlzás nélkül jelenthetjük ki, hogy ez a hét az AirFiberekről szól. Kedden megismerkedhettünk  két ifjú titánnal, névszerint az AF-11X-el valamint az AF-4X-el. Az ő próbatételükre még várni kell, de helyette a már régi motorosnak számító AirFiber 5X-el találkozhatnak most olvasóink. Jelen esettanulmányunkban két különálló összeköttetést  mutatunk be a Gerant Kft. és a  Remicro Kft. jóvoltából.

Első linkünk esetében a két AirFiber5x közti távolság 23,63 Km, mely tiszta fresnel zónával nem rendelkezik így a környezeti viszonyok is nehezítik az adatátvitelt. Moduláció tekintetében 64 QAM-s értéket láthatunk, de a 256 QAM megléte is igazolja, hogy nem laboratóriumi viszonyok közt kell az eszközöknek  a maximumot kihozni magukból  50 MHz-es raszteren. Az adatátvitelt mindkét oldalon egy-egy 34 dBi-s nyereséggel rendelkező palásttal felszerelt RD-5G34 Rocketdish  parabola biztosítja. A RocketDish antennák teljes mértékben kompatibilisek az AirFiberekkel, de kialakításukkor még nem számoltak a jövő generációval, így az aktív eszköz rögzítése nem megoldott az antennán. Az AirFiber antenna család talán jobban megfelel erre a célra, hiszen itt már gondoltak a mérnökök az eszköz tökéletes rögzítésére, és így teljes szimbiózisban élhet együtt antenna és aktív eszköze.

A rövid ismertető után következzen pár kép, amely szemlélteti a valóságot.

00link1_calc

link1_a_old

link1_b_old

Második összeköttetésünknél csak az aktív berendezések típusa egyezik meg. Itt is egy-egy AirFiber 5X áll rendelkezésre mind a master mind pedig a slave oldalon. A tiszta fresnel zóna itt sem adatott meg, viszont a távolság növekedett, egészen 36,51 km-ig. Moduláció mindkét oldalon megegyezően 64QAM volt. Változott az antenna típusa, valamint a gyártója is. Ebben a felállásban két 30 dBi-s MikroTik mANT30 PA tükör végzi a rá kirótt feladatot.


00link2_calc

link2_a_old


link2_b_old_1

Egy piros pont az AirFiberek mellett, hogy a messze nem optimálisnak mondható zavarokkal teli környezetben is elég szép átviteli értékeket sikerül tartaniuk. Azok, akik kétkedve fogadták az AirFiberek teljesítményét, most ismét egy pozitív példát láthattak.

Végezetül Gerencsér Antal saját szavaival megfogalmazott összegzőjét olvashatják:

“Az egyik –gyakorlatilag fresnel zóna nélküli- linkünkön kipróbáltunk több eszközt –nevezetesen Mikrotik-et, Ligowave-et és Infinet-et is - , és messze a legjobb eredményt értük el a UBNT rádiókkal.

Azért írom, hogy rádiókkal, mert az AF5X előtt ugyanezen a szakaszon az adatátvitel Rocket AC Lite segítségével történt.

A versenytársakkal 130-160Mbps-os eredményt sikerült elérni a 24Km-es távon, míg a Rocket AC Lite 60MHzes beállítással tudott 210Mbps-ot. A mostani képekből pedig  jól látható , hogy a AF5X 50MHz-es beállítással a legrosszabb linken is meghaladja az aggregált 300Mbps-os képességet.

Az eddigi legjobb eredményünket egy 5Km-es linken sikerült elérni, ott 240/220Mbps azaz aggregáltan 460Mbps átvitelre volt képes az AF5X.

Jelenleg hét linket működtetünk, melyek gond nélkül és megbízhatóan üzemelnek, nagy terhelés mellett is alacsony válaszidőkkel.”

AF5X_gal_1

AF5X_gal_2

AF5X_gal_3

Köszönjük a segítséget Gerencsér Antalnak és Rege Péternek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy jelen esettanulmány elkészülhessen, és biztosították a technikai adatokat hozzá.


Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.