Teszt - Ubiquiti UniFi Video Camera - PRO
2016.06.25. 00:00
A Ubiquiti régóta adós volt ezzel a kamerával, most megérkezett, le is teszteltük!
A Ubiquiti néhány hónapja lecserélte kamera portfólióját. Először az alap kültéri kamera jutott el hozzánk, ezt akkor le is teszteltük. Most megérkezett a csúcs megoldásuk, ezért elhatároztuk, hogy leteszteljük az UniFi Video Camera PRO-t is.
Első körben a régi tipusú Ubiquiti airVision NVR-hez szerettük volna hozzárendelni az új UniFi kamerát, az NVR meg is találta, de sajnos nem támogatta a kamerát még FW upgrade után sem. De egy rövid utánanézés után azonnal kiderült, hogy az NVR-nek nem elég, ha a webes felületén upgradelünk, SSH-n keresztük kell! Ehhez leírást itt érdemes keresni: NVR UPGRADE
A frissítés után az NVR-el szépen ment az új UniFi kamerákkal, és a régi típusú airVision kamerákkal is.
Az UVC Pro funkciói közül külön kiemelném a 30fps melletti Full HD felbontást, mellyel komoly konkurencia lehet a kifejezetten kamerákra specifikálódott cégekkel szemben is. A 3x-os optikai zoom (3-9mm), és az elég gyors auto focus miatt akkor is kiválóan lehet használni a kamerát, ha épp egy nagy területet, vagy éppen egy szűk folyosót kell megfigyelnünk vele.
A nagy és robosztus kialakítása miatt (több mint 2kg) nagyon jó a hőelvezetése, így a kamera egyáltalán nem melegszik, nem kell félnünk a túlmelegedéstől. Az IP67-es védettség pedig a korábbi termékekhez képest is sokkal jobb védettséget biztosít kültéren.
A kamerán a szokásos alapbeállítások mellett lehetőségünk van a 1/3” méretű szenzornak köszönhetően valós WDR használatára is, mellyel az erős háttérfényt a kamera automatikusan, szinte azonnal kikompenzálja, így nem lesz a kép egyik része alulexponált, míg a másik része túlexponált, azaz lehetőségünk van a kamerát akár bejárattal szemben, változó fényviszonyok mellett használni úgy, hogy értékelhető képet kapjunk. Ezzel párhuzamosan elmondhatjuk, hogy a beépített IR-je jól teljesített a tesztünk során. Sötétben, az IR bekapcsolása mellett lényegesen jobb volt a felvétel, mint amint szabad szemmel láttunk! Természetesen a kamera hardveres ICR-el is rendelkezik.
Világosban IR nélkül (3mm)
Világosban IR nélkül (9mm)Sötétben IR nélkül (3mm)
Sötétben IR-el (3mm)Sötétben IR-el (9mm) Az objektív disztorziója jelentős - főleg kis gyújtótávolságnál - ez az általunk készített próbafelvételeken is látható. Ugyan egy ilyen mértékű torzítás vagyonvédelmi kameráknál még elfogadható, ettől függetlenül felróható a gyártónak, hogy a csúcs kamárája ilyen problémával súlytott.
A kamera rendelkezik opcionális audio out, és audio in IO-kkal, de ezt csak egy, a csomaghoz nem mellékelt kábel segítségével érhető el. A kábel megvásárlásával lehetőségünk nyílik a kétirányú audio kommunikációra, valamint akár mFi-hez is csatlakoztathatjuk, amit így az mFi rendszeren belül detektorként is használhatunk, ezzel is bővítve az otthoni épületautomatizálási lehetőségeinket.
A 2MPixeles felbontás nem mondható éppen sávszélesség és tárhely barátnak, de az Ubiquiti szerencsére itt is megfelelő video kodeket használt, így állókép esetén hozzávetőlegesen 1Mbit/s, míg közepes mértékű mozgás esetén 2Mbit/s, erőteljes mozgás esetén pedig 3Mbit/s sávszélesség igénye van, ami Full HD felbontás mellett teljesen elfogadhatónak számít.
Ellenben hátrányként elmondhatjuk, hogy a kamera saját web felületén szinte semmilyen beállítási lehetőségünk nincs, így a kamerát kizárólag a saját SW-én keresztül tudjuk beállítani, és használni is.
Összességében az Ubiquiti a korábbi kameráihoz képest nagy lépést tett előre, így mindenkinek bátran ajánljuk hogy próbálja ki az új kameráit. Ha ilyen tempóban fejlődnek az UBNT CCTV termékei, akkor hamarosan komoly konkurenciája lehet a szegmens nagy gyártóinak is!