2013 novemberének végén mutattuk be az vBandre (60GHz) és eBandre (80GHz) specializálódott SUB10 Systems termékeit. Sajnos az NMHH korábbi igéretét beváltó döntés még nem született meg, azaz a 60GHz-es spektrum a mai napig nem minősül ISM sávnak. Legutóbb, a témában feltett kérdésünkre a szakhatóság válaszában 2015 második negyedévét jelölte meg, mint lehetséges időszakasz, amelyben várható, hogy licenszdíjmentesen szabad felhasználásúvá válik a vBand Magyarországon is. Hozzá kell tennnünk, hogy ez a frekvenciatartomány, és az erre fejlesztett rádiós összeköttetések mindegyike igen rövid (1km-en belüli) összeköttetések kialakítására hivatottak. Előnyük, hogy Gigabites átvitel valósítható meg segítségükkel, sőt gyakorlati lehetőségünk van párhuzamosan működtetni akár több ilyen linket két pont között, ezzel akár multi-Gigabit vezetéknélküli átvitelt kiépíteni. Ennek okait a 60GHz-es rádiós jelek igen korlátozott terjedésében kereshetük, az extrém szűk nyalábok egyszerűen nem zavarják egymást akkor sem, ha párhuzamosan haladnak.
A vBanddel ellentétben az eBand 2013 január elseje óta ISM sáv Magyarországon! Ezt kihasználva A SUB10 Systems saját fejlesztésű E1000e linkjének szoftveres evolúcióját közelről végig követhettük, mivel egyes partnereiket bevonva, folyamatos tartós tesztek zajlottak, míg időközben a tapasztalatok alapján angliában fejlesztették, tökéletesítették a firmware-t. Jelenleg három E1000e link üzemel Budapesten. Az ACE Telecom, a Multi Alarm és a Netfone hálózataiban teljesítenek szolgálatot, immár semmiféle kívánnivalót nem hagyva maguk mügött. Sőt örömmel jelenthetjük be, hogy mindhárom cég vagy tervezi további E1000e linkek telepítését, vagy már meg is rendelt egyes összeköttetéseket!
Jelen cikkünkben szerencsénkre szolgál bemutatni egy, az ACE Telecom hálózatában üzemelő 2,5Km-es SUB10 E1000e szakaszt, amely Gigabites átvitelt valósít meg, ezzel szolgálva a telekomunikációt. A link beüzemelését nem bíztuk a véletlenre, bevontuk a munkába Petr Sottnert, a SUB10 mérnökét, hogy minden zökkenőmentesen alakuljon. Érdemes tudni, hogy minden cég, amely először implementál 80GHz-es berendezéseket hálózatába, annak érdemes újragondolnia a rádiós kiépítések pontosságának jelentőségét, és újra definiálni az erre szánt idő hosszát, mivel ezek a végletekig precíz hozzáállást követelnek meg. Minden esetben előzetes kalkulációra van szükség a kívánt jelszint és antenna irányszögek meghatározásához. Egy, a témában tapasztalt mérnöknek, műszeres támogatás mellett is sokszori nekifutásra lehet szüksége a pontos hangoláshoz. Petr, aki heti szinten installál SUB10 rádiókat, az ACE Telecomos munkája során négyszer utazott át a két pont között, hogy maximális precizitással hangolja össze a két berendezés antennáit. Sokat mond, hogy egy 60cm-es átmérőjű 80GHz-re hangolt parabola nyílásszöge nem fokokban, hanem fokok tizedjeiben mérhető! (Tervezzük az AccessPoint Academy programjait bővíteni 60-80GHz telepítési képzésekkel)
Jöjjenek a képek, melyek többet mondanak minden szónal, bemutatva kicsit a terepmunka szépségeit is!