Simper-Horn vs. Titanuim szektor
2016.11.06. 00:00
A RF Elemenets Horn antennái megérik az árukat!
Az RF elements újdonságnak számító 5GHz-es, csőtápvonalas megoldásairól a közelmúltban egyre többet hallunk. Bevezetésekor igazi kuriózumnak számított hiszen előtte csak a licenszelt rádióknál találkozhattunk ilyen típusú csatlakozással, aktív eszköz és antenna között. Most pedig a MicroSystem Kft. jóvoltából egy esettanulmány keretében is összemérhetjük a Simperrel és horn antennával rendelkező kombinációt egy klasszikus koaxos, RPSMA csatlakozós UBNT airMax Titanium antennával.
Legelőször lássuk a tesztkörnyezetet, mely adott volt a teszthez. A Simper és 60 fokos horn antenna párost egy MikroTik 912UAG board integrált rádiójával hajtja meg, míg az egyenlő körülmények érdekében szintén 60 fokra szűkített nyílásszögű Titanium szektor mögött egy MikroTik 433GL valamint egy R52nM típusú wifi kártya teljesít szolgálatot.
Azért, hogy minél átfogóbb képet kapjunk az eredményekről több változó figyelembe vételével kellett elvégezni a teszteket. Ezért született meg az a döntés, hogy összességében három különböző távolságon történjen az összehasonlítás. Mindhárom szakaszon MikroTik bandwidth teszt biztosította a mérést. A szimulációs beállítások után pedig lássuk a részleteket amelyek már teljesebb képet adnak arról, hogy mire is képes a két antenna.
Ugorjunk is rögtön bele a közepébe. Az első, egy 1km-es szakasz volt amelyen természetesen 2x2-es chaint használva történt meg az összehasonítás. A Bandwidth teszt beállításai pedig a következőek voltak. 1500-as TCP csomagok mellett egyirányú kommunikációval 20 szálon.
A simperrel szerelt konfiguráción itt összességében 50.9 Mbps-t sikerült elérni de a legmagasabb érték 71,9-re is felszökött ami elég impozánsnak mondható.
(1km 2x2 simper)
Az airmax titániumnál teljesen azonos beállítások mellett ennél már jóval szerényebb értékek keletkeztek. Itt átlagosan 33,2 Mbps-t kisajtolására volt lehetőség. A legmagasabb mért érték pedig 37,7 Mbps volt.
(1km 2x2 Titanium)
A távolság növelésével (4km) és a chainek számának csökkentésével egyértelműen változtak az eredmények de itt is döntő többségben az RF elements eszközei bizonyultak dominnánsnak.
(4km 1x1 Simper)
(4km 1x1 Titanium)
Végül egy 8 km-es pont pont kapcsolaton keresztül lettek próbáratéve az eszközök. A nagy távolság ellenére itt is kiállták a próbát és csomagvesztés nem volt tapasztalható!
(8km 1x1 Simper)
(8km 1x1 Titanium)
Összességében kiejelethető, hogy bár a CCQ értékek nem feltétlen jobbak, de az átviteli értékek tekintetében egyértelműen sikeresebb az RF-Elements megoldásán alapuló technológia. A teszteredmények képei kattintással nagyíthatóak!