2016.10.31. 00:00
Bemutatkozik a Ruckus Wireless
A Wi-Fi, vagy HotSpot hálózatokkal szembeni elvárások folyamatosan változnak, az új technológiák mindig lehetőségeket adnak felhasználóik kezébe és egyben kihívásokat állítanak az üzemeltetőik számára. Egy optimális rendszer kialakításánál napjainkban a főbb szempontok közt szerepel az adatátviteli sebesség, a zavart környezetben való működés hatékonysága, valamint a lekezelhető kliensek mennyisége, ezek extrém sűrűsége. Természetesen itt még nem beszéltünk arról, hogy ha beruházói szemmel vizsgáljuk meg az esetleges projekteket akkor az access pointok száma is kulcskérdés lehet! Ha kevesebb eszköz segítségével tudjuk lefedni az adott területet, emellett megfelelően kiszolgálni a rá csatlakozni kívánó usereket, akkor a kezdeti hardver és telepítési költségeket, valamint a jövőbeli karbantartási munkálatok miatt keletkező plusz kiadásokat is optimalizálhatjuk. Ezekre a beruházásokra és megoldásokra specializálódott néhány hi-end wireless eszközöket kínáló gyártó. Talán mindenki számára ismert nevek ezek, hiszen az IT szférában már régóta kivívták maguknak a tiszteletet és az elismerést. Jelen cikkünkben a felső kategória triumvirátusának (Ruckus, Cisco, Aruba) egy szereplőjét szeretnénk jobban bemutatni, a Ruckus Wireless-t!
A Ruckus Wireless csillaga 2004-es megalapítása óta felfelé ível. Mi sem bizonyítja ezt jobban minthogy 2015-ben a New York-i tőzsdén is megjelent részvényeivel. A gyártó kiemelt figyelmet fordít a fejlesztésekre és rengeteg saját szabadalommal is rendelkezik, de mindenek előtt egy kicsit térjünk rá a szabványokra.
A 802.11ac Wave1 és Wave2 számos olyan kritériumnak való megfelelést jelent, melynek ismeretével könnyen tervezhetővé válik az, hogy milyen maximális adatátviteli sebesség sajtolható ki a hardverekből amelyek ezeken a szabványokon üzemelnek.
Azonnal észrevehető, hogy az évek óta tartó szélesebb és szélesebb raszterméretek és magasabb modulációk használatát lehetővé tevő szabványok világában végre valami új is előkerül, de csak a Wave2-vel! A Wave2 előtt csak SU-MiMo (Single User Multiple in Multiple out) üzem létezett, azaz az adó egy adott időpontban csak egy klienssel volt képes kommunikálni. Ezzel szemben a valódi innováció a MU-MiMo-ban (Multi User Multiple in Multiple out) rejlik! Ezzel a technológiával valóban többszörözhető az adó teljesítménye. Egyszerre maximum 4 usert képes kiszolgálni a sztenderdnek megfelelő hozzáférési pont, így elméletben maximum négyszerezhető a bázis kapacitás. Ehhez természetesen ideális körülmények szükségesek, melyekre a valós életben nem számíthatunk, de a kétszeres-háromszoros többlet is kiemelkedő eredmény!
Fontos megjegyezni, hogy ezen a ponton is egy kapcsolódást lehet felfedezni a Wave2 és a Ruckus között. Hiszen az amerikai gyártó mutatta be először a világon a Wave 2-es technológián alapuló beltéri access pointját az ZoneFlex R710-et amelyről a későbbiekben bővebben is szót ejtünk.
Egy saját szabadalomról feltétlenül beszélnünk kell. A BeamFlex a Ruckus Wireless saját fejlesztése. A BeamFlex ereje és egyedisége abban rejlik, hogy kompakt antennatömbök segítségével képes valós időben egyedi antennakarakterisztikát kialakítani, ellenben a minden irányban sugárzó antennákkal. A klasszikus antennákon túlmutató Beam Formingot már több gyártó is implementálta termékeibe, mi hát a különbség a Beam Forming és a BeamFlex között? A BeamFlex, mivel jóval régebbi mint a Beam Forming, így a korábbi Wi-Fi szabványokkal is kompatibilis, nem csak a 802.11ac-vel. Így a kevesebb interferencia generálás mellett a régebbi kliensekkel is kamatoztatják a technológia előnyeit.
A BeamFlex segítségével az AP a jelet célzottan pontosan a kliens felé irányítja a térben, biztosítva annak optimális csatlakoztatását és kommunikációját. Az irányított jelkibocsájtáson túl a polarizációt is a kliens fizikai állapotához igazítja. Ez korábban, amíg csak laptopokat szolgáltak ki hálózatok, nem volt kulcs kérdés, de a mobileszközök terjedésével egyre fontosabb feature-ré vált, mivel az okos telefonokat, tableteket szinte folyamatosan más szögben tartjuk, tároljuk.
A termékkínálatot böngészve számos beltéri és kültéri típus közül választhatunk. Cikkünkben igyekeztünk azokat a modelleket kiválasztani amelyek leginkább érdekesek lehetnek partnereink számára.
Kezdjük is a “belépő” szinttel. A ZoneFlex R310 egy ac-s kártyával felszerelt beltéri access point. Maximális adatátviteli értékei a következőképpen alakulnak: 2,4 GHz-n : 300 Mbps 5 GHz-n pedig 867 Mbps. Természetesen egyidejűleg üzemeltethetjük mind két rádiónkat és segítségükkel több mint 100 kliens felcsatlakoztatására van lehetőségünk. ebben segítségünkre van a fent említett BeamFlex technológia (64 pattern per band) valamit a 2x2-es MiMo is.
A középmezőnyt erősíti a ZoneFlex R510 mely már a Wave 2 által nyújtott sajátosságal is fel lett vértezve. Átviteli sebességben ugyan megegyezik az előbbiekben bemutatott R310-el azonban Itt már több mint 512 kliens lekezezélésre van módunk. Köszönhető mindez a MU-MiMo meglétének valamint a BeamFlex+(512 pattern per band)-nak
Egyértelműen a beltéri kategória királya a ZoneFlex R710-es amelyről már bevezetőnk során is beszéltünk. Az első Wave 2-es alapokra épülő access point igen impozáns értékekkel rendelkezik. 5GHz-n 1733 Mbps 2,4 GHz-n 800 Mbps. A 4x4-es MU-MiMo mellett felsorakozik a BeamFlex+ (több mint 2000 pattern per band) is. Ezzel a teljesítménnyel összesen több mint 500 kliens zavartalan kapcsolatát biztosíthatjuk .
Számos típusból megtalálható a kínálatban a kültérre szánt verzió is melyekre összességében jellemző, hogy a beltéri egység tulajdonságaival rendelkeznek viszont külső burkolat gyanánt egy IP67-es házzal büszkélkedhetnek.