Rocket Prism & AirFiber5x teszt
2016.11.05. 00:00
Górcső alá kerültek az amcsik termékeit, interferencia mellett!
A tavaszi telepítésdömping és hálózatfejlesztések befejeztével egy kisebb “nyugalmi” időszak köszönt be a szolgáltatók életében. Nyáron jellemzően ilyenkor igyekszik mindenki kipróbálni az általa még nem ismert új technológiákat és megoldásokat. Ezekből a tesztekből pedig leszűrve a tanulságot döntés születhet a hálózat vérfrissítését illetően.
A Wzone se tett másképp. Az általuk kipróbálni kívánt eszközök nem mások mint az UBNT két sokat hallott üdvöskéje a Rocket 5AC Prism valamint az AirFiber 5x.
A mérések kiindulópontja nem más mint egy Debrecen belvárosában lévő 14 emeletes toronyház teteje. Az itt felszerelt eszközök a városokra jellemző interferenciával sújtott területen igyekeznek szolgálatot teljesíteni nap mint nap.
A főszereplő a Rocket Prism, mely a már jól ismert 802.11ac alapú Rocketektől (R5AC-Lite, R5AC-PtP és R5AC-PtMP) abban különbözik, hogy rendelkezik egy GPS vevő modullal és el van látva az új airPRISM-el. A technológia abban segít, hogy állomásunk kevésbé szenvedjen az interferenciáktól. A külső burkolat pluszban egy EMI bevonatot is kapott, amely szintén az elkallódott rádiós jelek ellen véd. A szoftveres airView technológia pedig a teljes spektrum folymatos monitorozásával igyekszik segíteni munkánkat.
A második donor 2015 év elején robbant be a piacra. Ez pedig a konnektoros AirFiber5X. Kapacitás tekintetében nagy általánosságban kimagasló mutatókkal rendelkezik illetve kiválló ár/teljesítmény mutatóval bír, bár néha ellentmondásos eredményeket produkál.
Az R5 AC-PRISM-hez egy szintén Ubiquiti által gyártott 5GHz-es 13dBi-s nyereséggel rendelkező omni antenna csatlakozott. Egy apró kellemetlen meglepetésre rögtön felhívánk partnereink fiygelmét amelyet Borbély Attila a Wzone ügyvezetőjének szavaival tolmácsolnánk: “Rocket 5AC-Prism első tesztjének alkalmával meglepetésként ért bennünket, hogy a készülék felső rögzítő sínjének gyártó általi átalakítása és lerövidítése miatt a gyári antenna (Ubiquiti AirMax Omni 5GHz 13 dBi) pigtailje rövidnek bizonyul, valamint a Rocket M5-GPS távtartó adaptere sem rögzíthető a Prism rádióhoz.”
Visszakanyarodván a tesztekhez a már az antennához rögzített PRISM-hez két darab NanoBeam 5AC-19 csatlakozott PTMP üzemmódban. Az így mért eredmények a következőképpen alakultak:
1. Kliens : -55 (-57/-59) TX: 143 RX:204 (speedtest.net 123/82 Mbit/s)
2. Kliens : -79 (-80/-83) TX : 7.56 RX: 20.8 (speedtest.net 12/5 Mbit/s)
Összehasonlításként lássuk a korábbi minden egyéb konfirugációban megegyező Rocket 5AC Lite eredményeit is:
1. Kliens : -52 (-55/-56) TX:185 RX:288 (speedtest.net 194/116 Mbit/s)
2. Kliens : -77 (-80/-82) TX:17.00 RX:43.7 (speedtest.net 26/10 Mbit/s)
“A tesztből megállapítható, hogy a Prism szűrő alkalmazásával átlagosan 2 dBm kimenő teljesítmény veszteség realizálódik, valamint a Prism szűrő ebben a (meglehetősen zajos) teszt környezetben a beállított frekvencia terjedelmével megegyező zaj jelentős erősítését vonja maga után.” Az esetleges szoftver hibák elkerülése végett több FW verzióval is lefuttattásra került a fent olvasható összeállításban és szignifikáns különbség nélkül hasonló erdemények születtek.
Zárszóként következzen a az AF5X rövid tesztje. 8km-es távolságon, gyári 23 dBi antennával, 50MHz csatorna szélességgel. A fenti paraméterek mellett így 110Mbit/s aggregált sávszélességet sikerült mérni rajta, ugyanezen a ponton a PowerBeam 5AC-500 40MHz csatorna szélességgel közel 200Mbit/s aggregált sávszélességel üzemel. Talán csak az alacsonyabb és stabilabb válaszidők tekintetében bizonyult jobbnak az AirFiber 5X 23 dBi páros a PowerBeam 5AC-500 párnál. A roszabb teljesítményre pedig talán egy lehetséges magyarázat is létezhet. Több ügyfelünktől érkezett már olyan visszajelzés, hogy amennyiben a közelben radarállomás található akkor az AirFiberek teljesítménye nagy bizonyossággal romlik. Nagy valószínűséggel itt is ebbe a csapdába sikerült belesétálni.