Kétség nem fér hozzá, hogy az idei év legsikeresebb
magyarországi termékbevezetése, a Csehországból származó RACOM RAy volt. Immár több mint ötven link talált gazdára ügyfeleink körében, mely egyáltalán nem meglepő. A piac kifelyezetten erre a termékre várt. 24GHz-es, szabadsávú, nagykapacitású, megbízható és jó ár/érték arányú linkekkel fejlesztették a hazai alternatív internetszolgáltatók gerinchálózatukat.
A 360Mbit Full Duplex kapacitás az elkövetkezendő években elegendő lesz, azaz hosszútávú befeketetésről beszélhetünk, és az esetek többségében jóval 1M Ft alatt értékesített komplett összeköttetésekről van szó! A 3 év gyártói garancia, és az AccessPoint által biztosított raktárról történő csere pedig együttesen teszi fel az i-re a pontot.
Kezdetben csak 40 és 68cm-es antennákkal szállítottuk a RAy rádiókat, a fejlődés viszont nem állhat le. A forgalmazás kezdete óta RACOM részről
megérkezett a RAy2, amely sokkal egyszerűbb installációt biztosít, már nem alapkövetelmény a CAT7 FTP kábel használata, dolgozhatunk akár CAT5e kültéri kábelekkel is, emellett könnyebben illeszthetjük tápellátó rendszerünkbe, mivel 20-60V-ig terszőlegesen választhatjuk meg milyen feszültséggel tápláljuk meg a RAy2 rádiókat. Tehetjük ezt passzívan vagy a 802.3at szabvány szerint is. Csatlakozókbol is többet kínál az utód, mivel már alapfelszeteltségnek számít az SFP port. A RACOM elsődleges antenna beszállítója, a Jirous is gőzerővel fejleszt. Ők a 90cm-es 24GHz-es antennát tették le az asztalra az utóbbi hetekben, az AccessPoint webshopon máris megtalálható, készletről szállítható! A gyártó állítása szerint egy hónap múlva elérhetővé válik a 120cm-es verzió is! (17 és 24GHz-re egyaránt) Adalékként hozzátennénk, hogy a Magyar Grante antennagyár is képes RACOM felfogatású HPA-kat gyártani, vagy akár meglévőeket átalakítani!
Térjünk át a gyakorlat tapasztalatokra. A RACOM rádiók forgalmazásának kezdetén rengeteg igény érkezett be hozzánk, melyeket mind meg is vizsgáltuk. Összességében kijelenthető, hogy nagyon sok esetben a végfelhasználók ott szeretnék alkalmazni a 24 (és 17) GHz-es berendezéseket, ahol már licenszelt mikró lenne szükséges. Nevezetesen 10km-t jelentősen meghaladó szakaszokon. Licenszelt sávokon magasabb rádiós kimenő teljesítményeket használhatunk, például elképzelhető akár a +25dBm-el való sugárzás, és az ezzel való szavatolása adott link szakadásmentes működésének. Szabad sávon erre nincs ilyen mértékben lehetőségünk. A RACOM-nak nincs szégyenkezni valója, mert saját kategóriájában a legerősebbek között vannak a RAy rádiók (+10dBm@24GHz), mégis jóval gyengébbek, mint mondjuk egy 23GHz-re hangolt licenszelt mikró (akár +19dBm - SAF). Idén a licenszelési költségek drámai módon csökkentek, tehát érdemes elgondolkozni azon, hogy lincenszelt sávú linkekkel fejlesszük a gerinchálózatunkat. A RACOM szerint, a hazánkban közkedvelt 18GHz-es frekvencián üzemelő RAy rádiók 2015 első negyedévében érkezhetnek, azonos ár/érték arány mellett!
Vizsgáljuk hát meg 3 esetet, mindegyiket 17 és 24GHz-en, eljátszadozva a lehetőséggel, mintha magyarországon is szabad sávnak minősülne a 17GHz.
Eset I. - 8,17km - 68cm-es antennákAz értékekre pillantva azonnal láthatjuk, hogy a 24GHz-es RAy link magasabb rendelkezésre állást biztosít magas moduláción (256QAM), és csak hajszálnyival kevesebbet a legalacsonyabb szintű kódolás mellett (QPSK). Ennek oka szintén a kimenő értékekben keresendő, 17GHz-en csak +5dBm állítható be, míg 24GHz-en +10dBm. A lenti esetben 99,9353% rendelkezésre állás jön ki 256QAM mellett, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy a kalkuláció szerint éves szinten csak 6 órán keresztül nem a maximum moduláción fog teljesíteni a link. De azt is megállapíthatjuk, hogy évente legalább fél órát állni fog a link, azaz teljesen megszakad a kapcsolat.
Eset II. - 12,48km - 90cm-es antennákLátható, hogy a távolság növelésével tovább csökken a rendelkezésre állás, annak ellenére, hogy mindkét oldalt egy antenna méretet ugrottunk, 68-ról 90cm-re. 24GHz-en így már több mint fél napot nélkülöznünk kell a 256QAM-es modulációt évente (99,9353%), és 1 órán át számíthatunk teljes rádiócsendre. 17Ghz-en ennél picivel jobb a helyzet, de csak 128QAM vagy ez alatti modulációkon.
És itt hívnánk fel a figyelmet arra, hogy amíg a SAF kalkulátorok megfelelő ráhagyással számolnak és megbízható értékeket adnak, addig a RACOM esetén csak közelítőleg megbízhatóak, érdemes a kalkulált értékeket fenntartással kezelni, és bebiztosítani linkünket megfelelő tartalékok képzésével. A lenti grafikon megmutatja, hogy egy erősebb eső esetén, amire idén igen nagy számban láthattunk példákat, hogyan viselkedik az automata moduláció. Egészen QPSK modulációig szabályozta le magát az eszköz, ezzel 86Mbps kapacitásra csökkentve a 360Mbit-es maximumot. Több mint egy órán át nem volt meg, vagy csak rövid időre a 256QAM. Szerencsére meg nem szakadt a link ebben az esetben, de igen közel lehetett hozzá pár percig. Közel egy hónapja megy a link a
Giganet hálózatában, ez idő alatt megszakadást nem regisztráltak.
Eset III. - 16,86km - 90cm-es antennákAz alábbi eset az amit már egyáltalán nem ajánlunk, mert éles tesztet csináltunk az
ÉszakNet hálózatában, és a tapasztalataink nem éppen meggyőzőek. A kalkuláció szerint fél óra szakadásra számíthatunk éves szinten, de ez sajnos nem igaz. A lenti grafikonokból kiderül, hogy az éves 30 perces predikcióból 20 perc meg is van egy hónapon belül. A lenti egy hivatalos, gyári kalkuláció, ami óvatosabb becslésekkel számol mint a weben elérhető
konfigurátor, de úgy fest ez sem elég a valóság leképezésére.
Ugyanis a lenti grafikonok gyengébb, erősebb esők alkalmával készültek. Az idei nyári erősen esős időszakban havi 2-3 szakadás történt, de napi szinten voltak erős moduláció ingadozások. A link végül leszerelésre került, mivel az általa biztosított rendelkezésre állás és kapacitás nem találkozott a végfelhasználó elképzeléseivel.
Mitévőek legyünk hát, ha kedvező árú és hardveres szempontból igen megbízható RACOM linkeket szeretnénk a hálózatunkban használni, izgalmak nélkül? Tervezzünk egy mérettel nagyobb antennákkal, ahhoz képest mintha a kalkuláció alapján választanánk. A relatív alacsony kimenő teljesítményeket ellensúlyoznunk kell antenna nyereséggel. A Jirous jóvoltából erre megvan a lehetőségünk. Rövidesen rendelhetünk 120cm-es antennákat is, azaz négy mérettel tervezhetünk (40, 68, 90 és 120cm).