Témakörök

MUM Beszámoló – 2016 Ljubljana

0 0
2016.09.20. 00:00

Az első európai MUM hírei és újdonságai

mum_header

Már-már hagyományosan az év első MikroTik User Meetingje a wireless szcéna legnagyobb szabású eseménye Európában. Érezhetően már túlmutat a Lett gyártón. Szinte minden piaci szereplő érdeklődik: internet szolgáltatók, rendszer integrátorok, gyártók, viszonteladók, disztribútorok, megoldás szállítók, végfelhasználók, mind itt találkoznak és vitatják meg az elmúlt év történéseit, a jövőbeli várakozásaikat.

slide_photo


A számos előadás közül a legnagyobb érdeklődést kiváltó, egyértelműen a MikroTik új termékeinek prezentációja volt. A gyártó híven a szokásokhoz, elsőként a már megjelent újdonságokkal kezdte bemutatóját. A különbőző mANTBox konfigurációk mellett helyet kaptak a hAP széria zsengéi is. Ezekről a termékekről részletesen korábbi beszámolóinkban olvashatnak.

A mostanában megjelent termékek után pedig következtek az eddig lepel alatt tartott igazi nóvumok, amelyek piacra lépését az év első és második negyedévére datálták.

A hEX fantázianévvel ellátott routerek a 750-es termékcsalád utódjaként léptek be a köztudatba. Az elmúlt év folyamán összesen 3 különböző összeállítással és erővel rendelkező variáns közül választhattunk (hEX, hEX lite hEX PoE lite).

A család most bemutatkozó tagja leginkább az elsőként megjelent hEX, majd a később költséghatékonynak szánt hEX PoE lite kvintesszenciája. Öt darab gigabites portot kapott, amelyekből az elsőn a megtáplálására van lehetőség, a többi négy porton keresztül pedig további energiaforrásokat biztosíthatunk hálózati eszközeink számára. Az újszülött családi ékszere az SFP port, mellyel optika/réz fordítást is végezhet.


hex_poe

Az RB911-es típus szintén ismerősen cseng a MikroTik felhasználók körében. Itt is egy újabb gyöngyszemmel számolhatunk, bár a Lite elnevezésből arra következtethetünk, hogy teljesítménybeli korlátozásra számítani kell. Azonban, így már kalkulálni lehet az RB911G-5HPacD és az RB911-5HnD (911 Lite5 dual) keresztezésének eredményével, ami az ac-s alap szintet  hivatott megtestesíteni, 911 Lite 5ac névre hallgat.

rb911_ac

Az R52Hn néhány komponensének beszerzési nehézsége miatt már korábban információt kaptunk arról, hogy rövid időn belül kivezetésre kerül, és helyette egy nagyobb kimenő teljesítménnyel (26dBm) rendelkező, de árában megegyező kártya veszi át a helyét. Ez pedig az R52HnD.

r52hnd
Az ac szabvány elterjedése egyre nagyobb körben történő hardverfrissítéseket von maga után. Ez is tükröződni látszik a soron következő bemutatókból. A népszerű kültéri megoldásnak számító Groove52 is megkapta a maga ac-s lapkáját. Minden bizonnyal ebből is lesz level4 (Groove52A) és level3-as változat. Egyéb módosítás az előzetes információk szerint nem történt, így csupán a single chain ac adta lehetőségekkel számolhatunk.

groove_52

A Metal52 ac teljesítményében és borításában, valamint kimenő teljesítményében egyértelműen kijelenthető, hogy már nem a belépőszintet képviseli. Az új ac-s kártyával ellátott kültéri megoldás 31 dBm-es kimenő teljesítménnyel rendelkezik, a 2 illetve 5GHz-es wireless csatoló pedig egy Gbit LAN porttal kommunikál.

metalC

Az otthoni ámde kültérre szánt wAP is átesett egy kis ráncfelvarráson. Természetesen az ac innen sem hiányozhatott. Ezen kívül talán csak a gigás ethernet port említhető meg mint fejlesztés.

wap_ac

Az első olyan eszköz, amely eddig nem szerepelt a MikroTik kínálatában és teljesen új belépőként köszönthetjük a Lettek portfóliójában nem más, mint egy integrált duplex grid antenna. A 24.5 dBi-s nyereséggel rendelkező aktív eszköz erős kihívója lehet az UBNT Litebeam családjának bár a részletek még váratnak magukra, de a 802.11 a/n dual chain-t már most borítékolhatjuk. További részletek hamarosan.


lhg5


A MikroTik diákon és mintadarabokon bemutatott produktumai mellett más gyártók is ezen az eseményen ismertetik széles plénum előtt a fejlesztéseik eredményét.


Találkozhattunk a még sosem látott, de sokat ígért 11GHz-es SAF Integra S-el (1.kép). Talán képünk nem is adja vissza, hogy mekkora rádiós egységről van szó. A méretes hűtőbordát kiegészítették két aktív un. hőmembrános hűtési megoldással, ami tovább növelte a full-kültéri megoldás méreteit. Részletekbe menő specifikációt nem kaptunk sajnos, de az biztosra vehető, hogy 80-112MHz-es csatornaszélességet és magas modulációt (2048-4096QAM) láthatunk majd a hivatalos adatlapokon.

Az IgniteNet 60GHz-es (vBand) MetroLinq PTP60-asa (2.kép) is megmutatta magát. Külseje szabad szemmel  is jól láthatóan igazolja a gyártói weboldalon feltüntetett “ultra cost effective” jelzőt. A tavalyi prágai MUM elé, pontosan egy nappal szervezett bemutató alatt hangoztatott számok hallatán erősen felvontuk a szemöldökünket, mivel 2-3km körüli távon ígértek Gbites átvitelt. Beigazolódni látszanak aggodalmaink, a végleges modellek 500m-es táv esetén adták ezt az értéket a beszámolók szerint, ami már jobban tükrözi a 60GHz-es sáv adta lehetőségeket. Ennek ellenére rövidesen tesztelni fogjuk (várunk jelentkezőket!), mivel 1000 EUR körüli ára speciális esetekben jó alternatívát nyújthat. A végleges kivitel szemrevételezése viszont újabb szemöldök felhúzást eredményezett. A mellékelt konzol sajnos kizárja a vBand által megkövetelt rögzítési stabilitást. A hosszából adódóan már közepes szélnél jelentkezhetnek problémák.

Ugyan az NMHH hazánkban nem engedi meg a 24GHz multi-pont felhasználását, de erre is láthattunk megfejtést Ljubljanában. A wireless hőskort idézve ezt frekvencia konverterrel álmodták meg a fejlesztők a Mavinál (3.kép), de naprakészen, 2x2 MiMo rendszerben. Előnye, hogy egyes típusok kivételével szinte tetszőleges RouterBoardot illeszthetünk hozzá (411/433 form factor), így szoftveres oldalon nem férhet kétség az előnyökhöz, elméletben átvitel tekintetében szintén MikroTik eredményekre számíthatunk. Természetesen PTP kiépítés is megvalósítható!

A CyberTeam MikroTik mintára (CCR, CRS) fehérbe öltöztetett rack-be illeszthető keretei, tápegységei, PoE feladói is feltűnőek voltak a kiállításon (4. kép). Az átszínezésen túl a képünkön legfelül megtalálható egység hozott újat. Ez egy tápegységgel, akkumulátor töltővel és UPS modullal kiegészített villámvédett PoE feladó, ami LCD kijelzője révén helyszíni és részletes betekintést enged a fogyasztási, feszültségekkel és akkumulátorokkal kapcsolatos információkba. Rövidesen érkezik a távolról monitorozható, menedzselhető variáns is!
Szimpatikus kis apróság a hEX és hAP méreteihez passzoló rack keret is, mellyel rendezett formában tudjuk üzemeltetni az eszközöket. A szerelést megkönnyítendő, szerszám használata nélkül tudjuk a keretekben rögzíteni a switcheket, routereket.


bemutato











Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.