Témakörök

MUM 2015 - Prága - beszámoló

0 0
2016.07.09. 00:00

Idén is meglátogattuk a legnagyobb európai MikroTik rendezvényt, ezúttal Prágából szállítjuk a legújabb híreket.

MUM2015_Jirous17GHzSectorIdén is meglátogattuk a legnagyobb szabású európai MikroTik rendezvényt, ezúttal Prágából szállítjuk a legújabb híreket. A gyártó választása természetesen nem véletlenül esett Prágára, idén volt 10 éves a rendezvénysorozat, és a legelső szintén Prágában került megrendezésre. Ebből adódóan először változtattak jelentősen az ajándék póló mintáján. Igen feltűnő “10th anniversary” feliratot szitáztak fel az amúgy barna póló hátuljára, ezzel is ünnepelve a jubilálást.

Jól láthatóan évről évre nő a kiállítási terület ezzel teret engedve újabb és újabb kiállítók megjelenésének. Ennek ellenére úgy tűnik a kiállításon megjelenő gyártók száma nem változik, csak újabb és újabb disztribútorok tűnnek fel. Ettől függetlenül újdonságból szerencsére nincs hiány! Feltűnt például egy 17GHz-es multi-pont rendszer, érdekes módon a Jirous azonnal bemutatott hozzá egy igen speciális küllemű szektor antennát. Szomorú tény, hogy itthon semmi pozitív fejlemény nincs a 17GHz-es, 200MHz széles tartomány használatának engedélyével kapcsolatban. Öröm az ürümben, hogy rövidesen a fenti berendezés 24GHz-re hangolt változata is megjelenhet.

A Racom, mint tavaly, impozáns installációval készült, valamint egy firmware frissítéssel (2.1), amely szoftveres oldalon hoz némi újdonságot. Az ígéret szerint jövő hónapban letölthetővé válik. Ami érdekesebb, hogy a 18GHz-es RAy2 is bemutatkozott, bár sajnos még várni kell rá legalább a harmadik negyedévig.

Az RF Elements is tartogatott meglepetéseket. A nemrégiben bemutatott Carrier Class szektorokat megcsodálhattuk élőben, előkerültek a harmadik generációs NanoBracketek, melyek a költséghatékonyság jegyében fogantak. NanoStation-höz, Locohoz, SXT-hez és a kissebbik NanoBeamhez válnak rövidesen rendelhetővé. A legizgalmasabb újítás a szalagkábelen keresztül miniPCIexpress foglalatra csatlakoztatható speciális rádióskártya volt, mellyel a Simper család teljessé válhat. Segítségével búcsút inthetünk a klasszikus rádiós megoldások által alkalmazott rádiós csatlakozók és kábelek használatának. Végre a rádió közvetlenül az antennára kapcsolódhat, és mindez MikroTik platformon! E mellett egy eddig nem látott boart is megjelent integrált Atheros rádióval, melyen a SimperOS vagy open WRT futhat.

MUM2015_RF_Elements_Simper_Radio

Természetesen a legnagyobb érdeklődés a MikroTik újdonságokat övezte. Szoftveres fronton jön a RoMON (Router Managment Overlay Network). Ami hasonlóan működik, mint a szomszédos felderítés (Neighbour Discovery), de ez layer2-es kapcsolat megléte esetén akár több eszközön túl is képes felismerni MikroTik berendezéseket akár más hálózati tartományokban is. Segítségével könnyedén megtalálhatjuk, menedzselhetjük és upgrade-elhetjük RouterOS-t futtató rendszereinket. (Bővebb infó: http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:RoMON)

A hAP családot SOHO kategóriában küldik harcba a szegmens soktucatnyi gyártójával szemben. Agresszív árazásának köszönhetően minden bizonnyal sikerre van ítélve. Jelenleg négy változatról van szó, de ez a jövőben könnyen változhat újabbak színrelépésével. hAP, hAP lite, hAP ac, hAP ac lite. Míg az előbbek 802.11n, addig az utóbbiak a 802.11ac szabvány szerint is tudnak működni. Az ac-s változatok dual (2,4 & 5GHz) rádióval érkeznek majd, melyek egyidőben képesek működni. A lite és "normál" verziók különbségei MikroTik módra, a LAN portok számával és azok sebességével, SFP port, PoE in és out meglétével, a rádiós chain-ek számával és a különböző sebességű CPU-kkal írhatóak le. A hAP lite raktárról elérhető, de a többi hAP csak a harmadik negyedévben várható. Megjelenésükkel valószínűleg nyugdíjazni fogják az RB951-es szériát.

Az RB3011-es család színrelépésével viszont már nyáron számolhatunk! A jelentős árkülönbség miatt az RB2011-es széria vélhetően meg fog maradni. Az utód Dual Core 1,2GHz-es ARM CPU-val jön, ami a RouterOS egy újabb portolását jelenti a gyártó szoftveres részlegének! A második 5 LAN is gigabitessé válik, így összesen már 10db gigás LAN-nal és az SFP-vel gazdálkodhatunk. Ezen felül miniPCIexpress aljzattal is újítanak.

A DynaDish szemlyében egy NanoBridge/PowerBeam szerű eszközt ismerhettünk meg. Végre... sóhajthatnak fel akik a sok évvel ezelőtt megjelent Ubiquiti megoldást várták a MikroTik-től. 23dBi nyereségű parabola antennájának, 802.11ac dual chain rádiójának, gigabites LAN-jának és 720MHz-es procijának erejét szintén idén nyáron ismerhetjük meg. (Az 5GHz-es SXT HG és QRT ac-s változataival együtt)

MUM2015_DynaDish

Volt egy kakukktojás is, ez pedig a Cloud Core Router 72 magos változata (CCR1072). Az új csúcs router nem került bele a prezentációba. Sem a mostanában bemutatott termékek közé, de a jövőbeni megjelenések közé sem… ennek ellenére vadul villogó, késznek tűnő darabokat demóztak belőle.

MUM2015_CCR1072

Az AccessPoint a MUM-ot meglátogató magyarokat egy sörözésre invitálta, mely igen jó hangulatban zajlott. Összensen hat asztalt töltött meg a több mint 30 fős magyar sereg. Minden asztalon négy sörcsap ontotta a jó cseh sört a vendégek örömére! Ezúton is minden vendégünknek köszönjük, hogy megjelenésükkel emelték az AccessPoint prágai külön rendezvényének fényét!

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.