Mire is használható a routeren lévő USB port? Elsőre talán mindenkinek az extra tárhely lehetőség jut eszébe. Azonban itt fontos figyelni arra, hogy a port elegendő feszültséget tud-e adni az adott meghajtónak (külső HDD, SSD, stb). Másodsorban a hálózati USB adapterekre gondol mindenki, mint felcsatlakoztatható külső interfész. Itt fontos, hogy mindenképp nézzük meg a hardver kompatibilitási listában szerepel-e az adott stick mivel, ha esetleg nem LTE hanem csak PPP módban támogatja akkor ott bizony adatátviteli sebesség limitációval számolnunk kell. USB ETH esetén ne feledjük, hogy a legtöbb esetben előforduló USB 2.0-nal a maximum adatátviteli sebessége 480Mbps, így semmikép ne várjunk Gbit-et tőle.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk soros konzol lehetőség is rejlik az USB portban. Azonban ez fordított irányban is használható. Alapesetben amikor egy USB soros adaptert felcsatlakoztatunk a RouterOS felkonfigurál rá egy konzolt. Ha ezt a beállítást kikapcsoljuk akkor ezt az USB adaptert képesek vagyunk „visszafelé” is használni és így soros kapcsolatot tudunk létesíteni egy másik eszköz konzolja felé is akár. Erről bővebben Konzol port című epizódunkban meséltünk.
USB soros adapterek esetén van még egy érdekes rész. Az RS232-es mellett működnek az RS485-ös interfészek is. Ehhez a MikroTik IoT csomagját felhasználva lehetőség van interakcióba lépni az RS485-ös BUSZ-on kommunikáló okos eszközökkel.
Végső esetben pedig akár töltésre is használhatjuk az USB portot, amely alapesetben max 500mA-el táplálja a rácsatlakoztatott eszközt.
Fontos, hogy az USB port tápellátását a RouterOS-en keresztül megszakíthatjuk ezzel újraindíthatjuk a rákötött eszközt. Miért is van erre szükség? Mondjuk olyan esetben, ha egy rákötött LTE modem valamilyen hiba miatt újraindítást igényel akkor ezzel a módszerrel tudjuk rávenni arra, hogy bootoljon újra. A Router újraindításával ez nem megoldható hisz ez esetben az USB áramellátása állandó, függetlenül attól, hogy a router épp újraindul.
USB 3.0-val rendelkező (5Gbps) routerek esetén akár USB hub csatlakoztatása is lehetséges hisz ezen keresztül párhuzamosan akár több serial port is üzemeltethető és ezáltal a lehetőségek tárháza szinte végtelen.