2023.03.23. 17:58
Új hét, újabb MikroTik Shorts epizód, melyben továbbra is 10 percnél rövidebb videókon keresztül MikroTik-el kapcsolatos praktikákat osztunk meg a közönséggel az alapoktól egészen a komplex megoldásokig. A mai részben a RouterOS SMS küldési képességeiről és hasznosságáról beszélget Meretei Balázs műszaki vezető kollégánk állandó szakértőnkkel Balogh Attilával.
Természetesen ahhoz, hogy ezt a funkciót életre hívjuk szükség van valamilyen mobil interfészre. Ez lehet egy külső modem USB-n keresztül, vagy belső PCI express slot-ba rakott modem. Beltéren DIY szemlélettel megáldva akár egy régi androidos okostelefont is ráköthetünk eszközünkre melyet egyúttal USB-n keresztül energiával is elláthatunk. A fent is említett külső interfészeket kétféleképpen tudjuk igénybevenni. A klasszikus PPP alapú működési elven melyben AT parancsokkal történik a kommunikáció. Azonban ez esetben az átviteli képesség erősen limitált.
Ma már az elterjedtebb és sokkal jobb megoldás a "valódi" interfész mód, amikor a RouterOS Interface menüjében külön kezelhetjük és láthatjuk ezt a példában is bemutatott LTE típust. Erre több kiválóan alkalmas kültéri (LHG LTE / LTE6, SXT LTE / LTE6, wAP LTE, LDF LTE6 LtAP, LtAP mini) valamint beléti (hAP ac3 LTE6 kit, Chateau 5G/LTE6) eszköz is alkalmas.
Jelen videóban a demonstráláshoz ez LtAP mini-t használtunk. A SIM kártyát behelyeztük PIN kódot beállítottuk és a konfigurációt elvégeztük rajta. Az SMS küldés maga nem LTE-csatornán hanem gsm-en vagy 3g-n történik.
De miért is jó az SMS szolgáltatás? Ha van egy távoli routerünk, amely a felügyeletünk alatt áll és például elveszti a hálózati kapcsolatát akkor mi ebből csak annyit érzékelünk, hogy elérhetetlen az eszköz. Nem tudjuk, hogy valamilyen hardveres hiba vagy esetleg tápellátási hiba okozza problémát.
Az ilyen eseteket tudjuk informatívabbá tenni kihasználva a RouterOS scripting képességeit, hogy adott események bekövetkezésekor milyen SMS-t küldjön.
Az SMS küldési funkciót a Tools --> SMS menüpont alatt találjátok. Az itt lévő panelen tehetitek meg az alapbeállításokat. Ezután már képes az eszköz SMS üzeneteket küldeni és fogadni amennyiben az erre vonatkozó checkbox-ot is bejelöljük. Néhány limitációval azért számolnunk kell. Csak a GSM7-es kódolási szabvány szerinti karakterek engedélyezettek. Számosság tekintetében pedig a régről ismert 160-as limit áll rendelkezésre.
Azonban nem csak küldeni, hanem fogadni is képes a router SMS üzeneteket, amelynek segítségével távolról a mobilunkról adhatunk ki bizonyos parancsokat, amely ellő egy-egy adott triggert mely után lefut a hőn áhított script. Itt figyelni kell a megfelelő biztonságra, hogy ne fordulhasson az elő, hogy bárki által küldött szöveges üzenetet végrehajthatja az adott berendezés.