Témakörök

MikroTik - RouterOS 7 genezis

1 0
2022.03.10. 17:57

Folytatjuk a MikroTik RouterOS-ről szóló minisorozatunkat. A legutóbbi epizódban kielemeztük azt, hogy a RouterOS 6 kilenc éves szolgálati ideje alatt honnan hová jutott és milyen mérföldkövek voltak életútja során. A mai részben már teljes mértékben a RouterOS 7 kerül főszerepbe. Meretei Balázs műszaki vezető kollégánkkal közösen megvitatjuk, hogy mit is adott számunkra a RouterOS 7, illetve, hogy merre tart a szoftver a jövőben.

 

A RouterOS 7 debütálásakor sokan keserű szájízzel vették tudomásul azt, hogy a RouterOS 7 alatt egy újabb, de mégis régi Linux kernel számszerűsítve a 4-es teljesít szolgálatot. Ugyan a VXLAN támogatás bekerült, de ettől függetlenül hiányérzete volt sok felhasználónak. Valószínűsíthetően ezt maga a MikroTik is érezte hisz a 7.1-es verzió megjelenésekor örömteli információ látott napvilágot. A 4-es főverziójú Linux kernelt lecserélték az 5.6-os build számú variánsra.

A MikroTik termékeknél először a 300-as CRS szériánál volt érzékelhető az, hogy hardveres fronton komolyabb változtatásokat eszközölt a gyártó. A múltban számtalan RouterBoard verzió került piacra melyek közt még további alverziókat találtunk, amelyek sokszor architechtúrában is különböztek egymástól. Ekkor kicsit véletlenszerű választásnak tűnhetett a gyártó aktuális voksa egy-egy adott hardver mellett.

A CRS 300-as sorozatánál látszott, hogy itt már valamiféle tudatos döntés folytán történt a választás. Itt már bekerültek a kalapba szilícium völgyben megpihenő (Marvell, Qualcomm, Broadcom) gyártók termékei, a 300-as modellekben pontosan a Marvell Prestera DX.

Véleményünk szerint a RouterOS 7 jövője arról fog szólni, hogy a System on chip hardver megoldásokat és az ezzel járó előnyöket miként tudja a gyártó optimalizálni saját szoftverével karöltve.

Az új kernel és az új SoC és VSoC megoldásoknak köszönhetően a RouterOS 7 számos újdonságot kaptunk. A teljesség igénye nélkül: ZeroTier, WireGuard, VRF, BGP multicore optimalizáció, IPv6 implementálása a teljes rendszerbe, VRRP, IPv6 NAT, konténerizáció

A password policy hiánya viszont egy kisebb űrt hagyott bennünk.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Ez a blogbejegyzés csak belépve kommentelhető!

Még nincs egy hozzászólás sem.