Témakörök

Mikrotik CAPsMAN, újdonság a RouterOS 6.14-ben

0 0
2016.05.12. 00:00

Mivel az új funkció már alapértelmezetten elérhető, elérkezettnek láttuk az időt, hogy szót ejtsünk róla...

MikrotikArticleHeader
CAPsMAN1Idén Márciusban, a RouterOS 6.11-es verzió kiadásával tette mindenki számára hozzáférhetővé a centralizált accesspoint menedzsment rendszer, vagyis CAPsMAN BETA verzióját a MikroTik. Mivel az új funkció végleges kiadásában már alapértelmezetten elérhető a 6.14-es OS-ben, elérkezettnek láttuk az időt, hogy szót ejtsünk a CAPsMAN-ban rejlő lehetőségekről, és lerántsuk a fátylat az új gomb mögött megbúvó funkciókról.

Mint az, az elnevezésből sejthető egy központosított menedzsment felületet rejt az új gomb, mely segítségével számos olyan funkció válik „push-button” szinten elérhetővé, melyekre a régebbi OS verziókban csak a scriptezés nyújtott megoldást. A CAPsMAN segítségével lehetőség nyílik a valódi központosított hálózatmenedzsment kialakítására - vezeték-nélküli rendszerek üzemeltetése során - ami mindenképpen üdvözlendő újítás a MikroTik részéről, hiszen az eddigi kiadott „official” MikroTik Tool-ok, mint a Dude, csak a hálózat felügyeletére adtak megoldást, a valódi menedzsmentre azonban nem. A CAPsMAN menedzser használatával (Ami bármilyen 6.1x RouterOS futtatására alkalmas RouterBOARD vagy PC lehet) könnyedén megoldható a CAP-ek (Controlled AccessPoint) távoli menedzsmentje, konfigurálása.

CAPsMAN2

CAPsMAN3

 A CAPsMAN-on végrehajtott változtatások automatikusan végrehajtódnak a CAP-eken, melyeket a menedzser kezel. A szolgáltatás természetesen Layer2-ben és Layer3-ban egyaránt használható, azonban az igazi előnyök a Layer3 alapú kezelés esetén domborodnak ki, hiszen nagyszámú klienseket tartalmazó, szegmentált hálózati topológiák esetén, ahol több C osztályos IP tartomány fenntartására van szükség, a Layer2-es menedzsment lehetőségek már nem elégségesek.

Az előnyökből egyaránt profitálhatnak a MikroTik alapú Pont - Multi Pont felépítésű rendszereket üzemeltető WISP internetszolgáltatók, valamint a Hot-Spot jellegű megoldásokat építő rendszerintegrátorok, hiszen mindkét területen elengedhetetlen, hogy a hálózat alap építőköveinek számító, felhasználói hozzáférést biztosító accesspoint-ok konfigurálása, a felcsatlakozó kliensek, valamint a hálózati forgalom szabályozása minél egyszerűbben elvégezhető legyen.  A koncepció nagyon hasonló az Ubiquiti nagysikerű UniFi Controller-es rendszeréhez, azonban lényegesen több menedzsment lehetőséget biztosít az üzemeltetők számára.

A CAPsMAN részletes leírása a MikroTik WiKi-jéről elérhető. : INNEN


Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.