Témakörök

LigoWave RapidFire esettanulmány - ÉszakNet Kft.

0 0
2016.12.10. 00:00

RapidFire esettanulmány az ÉszakNet Kft jóvoltából

LigoWaveArticleHeader


Körübelül egy év telt el azóta, hogy górcső alá vettük a frissen megjelent LigoWave RapidFire-t. Az akkori rövidtávú tesztek pozitív tapasztalatai után hidegzuhanyként értek minket a felhasználók beszámolói, a hosszabb használat esetén előkerülő szoftveres problémákról. Több partnerünknél is előfordultak váratlan és kiszámíthatatlan leállások, szakadások. A LigoWave mérnökei folyamatosan dolgoztak a probléma elhárításán és a legújabb frissítésnek hála mára már minden korábbi hibát sikerült kiküszöbölni. Egy néhány hónapja megjelent béta release-zel indult a javuló tendencia. Az ÉszakNet jóvoltából most szerencsénk van bemutatni egy frissített verziószámmal stabilan üzemelő RapidFire összeköttetést.


Az szóban forgó RapidFire eredetileg backup linkként funkcionált egy SIAE összeköttetéssel párhuzamosan. A gerinchálózat terhelésének folyamatos növekedése miatt a litván mára inkább kiegészíti az olaszt, együttesen teljesítenek szolgálatot, mivel az AlfoPlus 400Mbit feletti kapacitása önmagában már nem tudná kiszolgálni a jelenlegi igényeket.


A RapidFire 80 MHz-es csatornaszélességen üzemel, az egységek egymástól pontosan 9.1 km távolságra helyezkednek el és 60 cm-es Jirous exMIMO antennákkal vannak felvértezve. Ezek ismeretében figyelhetjük meg, hogy 31 dBm-es kimenő teljesítmény mellett -95-ös zajszinttel együtt is igen jó értékeket láthatunk mind a local mind a remote oldalon.

Rapidfire_link_eszaknet_750


rapidfire_GUI_eszaknet_750


Mivel a link a mérések pillanatában is üzemben volt így a valós forgalom mellett láthatjuk a tesztek által okozott változásokat a LigoWave GUI felületén.


rapidfire_graph_eszaknet_750


A további megmérettetésekhez szükséges felületet a MikroTik biztosította 4 szálas TCP tesztek formájában, a meglévő valós forgalom mellett. Az A oldalon egy RB1100Hx2 a B oldalon pedig CCR1016 volt segítségünkre.


Először a küldési irányban mértünk, jól leolvasható, hogy átlagosan 259.2 Mbps-os adatátvitelt sikerült elérni 5ms-os válaszidőkkel nulla csomagvesztés mellett. Ha a jobb oldalára pillantunk a képnek észrevehetjük, hogy összesen 324.2 Mbps-t produkált a RapidFire.


TCP_Send_eszaknet_750

(Képre kattintva teljes méretben elérhető)

A második mérés során a fogadási irányra koncentráltunk. Az eredmény összességében 322.5 Mbps körül állandósult. Az átlagos válaszidő 11 ms körül mozgott, csomagvesztés itt se következett be.


TCP_Receive_eszaknet_750

(Képre kattintva teljes méretben elérhető)

Végezetül minkét irányba együttesen történt mérés. Itt TX irányba 135,4 míg RX irányba 271,9 Mbps-t sikerült kisajtolni a RapidFireből. Ezek összege 407,3Mbps, ami valljuk be elég masszív érték.

TCP_Both_eszaknet_750

(Képre kattintva teljes méretben elérhető)

A viszontagságos kezdetek ellenére mégis miért ajánlott a RapidFire? Erről kérdeztük Csiki Ákost az Északnet technikai vezetőjét.


“A maga kategóriájában egyetlen vetélytársa van az eszköznek ami nem más mint AirFiberX, ami ár/teljesítmény összehasonlításban egy kiváló választás, de sajnos üzemfrekvenciák terén nagyon szigorúan szabályzott, és az engedélyezett sávokban is átmegy esetenként "radar detected" állapotba, majd ezek után letilt. Zavart környezetben nehezen használható, bizonyos helyzetekben akár használhatatlanná is válik. Fontos megjegyezni, hogy az interferenciát a RapidFire se bírja jobban de sokkal szabadabb kezet kapunk, ha menekülnénk a terhelt spektrumból.


Az első firmware a 7.53-5 amivel elmondhatjuk, hogy az eszköz jól működik. Már a béta verzióban is az előzőekhez képest, nagyon sokat javítottak a Media Access eljárásukon és ennek következményeképp a TCP performancián valamint válaszidőn is. Amit hiányolok belőle, az a maximális moduláció állíthatóságának lehetősége, de feltűnően jól sikerült az automata algoritmus.


Nagy előnye még vetélytársával szemben, hogy a gyári support gyors és segítőkész. A "fagyós" problémára nagyon hamar választ kaptam, hajlandóak voltak közösen dolgozni velünk, speciális "logger"-t helyeztek el a tesztben szereplő linken és a loggolás befejezésére pár nappal kijött a béta firmware, amivel az eszköz teljesen stabillá vált. Később ezt a szoftvert véglegesítették és látott napvilágot a 7.53-5. Az Ubiquiti-nél ilyen mértékű gyártói támogatást soha nem kaptunk (leginkább semmilyet, a válasz legtöbbször az volt, hogy olvassunk a fórumon)


Negatívumként felróható, hogy csak 40 és 80MHz-en használható, nincsenek köztes lépcsők, nincs narrow channel, a max moduláció sem állítható, ami sokat adna hozzá a stabilitáshoz, de ha ezen hiányosságokon túl tudunk lépni, a 7.53-5-ös FW megbízhatóan teszi a dolgát.”


Az új frissített firmware verzió letölthető a LigoWave weboldaláról.


A gyártó is megváltásnak éli meg a problémák kiküszöbölését, amelyek megnehezítették a hosszúra nyúlt kezdeteket. Ezt ellensúlyozandó, kivételes akciót indítottak, az AirFiber5x árán kínálják, kínáljuk a konnetkoros RapidFire-t.


Köszönjük Csiki László és Csiki Ákos segítségét, hogy megszülethetett a jelenlegi szoftver és hozzájárultak ahhoz, hogy ez az esettanulmány megszülethessen.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.