Témakörök

LigoWave Infinity kontroller

0 0
2016.10.27. 00:00

Bemutatkozik a LigoWave kontroller

LigoWaveArticleHeader

A HotSpot kontrollerek először a high-end (Ruckus, Aruba, Cisco) szegmens privilégiumai voltak. Egy ilyen szoftver alapvető célja, hogy felügyelje és teljes ellenőrzése alatt tartsa az adott WiFi hálózatot, törekedve annak optimális működésére. Kis idő elteltével elsőként az amerikai Ubiquiti Networks lépett egy merészet, és kihozta a UniFi enterprise termékcsaládot, majd az ehhez elkészített UniFi kontrollerrel elősegítette a széria sikerességét. Az UniFi kontrollert folyamatosan csiszolták, újabb és újabb feature-ökkel gazdagították, a siker nem is maradhatott el. Ezen felbuzdulva lassacskán a többi közép kategóriás gyártó is igyekezett elkészíteni a maga megoldását, az általuk kínált HotSpot célú hardvereik vezérlésére. A MikroTik csupán annyit tett, hogy kiegészítette OS-ét a CapsMAN funkcióval, melyről megjelenésekor hírt adtunk. Ezután következett a Cambium Networks és a cnMaestro rendszer, amely még jelenleg is finomításokon esik át, az önálló szerveren is futtatható release még fejlesztés alatt van. Most pedig egy újabb nagy potenciállal rendelkező gyártó jelentette be a maga menedzsment rendszerét egyik termékcsaládjához. Ez nem más, mint a Ligowave, és az égisze alatt fejlődő Infinity.

controller

Egyelőre két platformon érhető el és futtatható a felület.: Linuxon vagy VM virtualboxon keresztül, amelynek segítségével a virtualizáció miatt szinte bármely OS alatt elindítható. A felhő alapú megoldás még egy kicsit várat magára, de a Ligowave szerint ennek előnyeit is hamarosan élvezhetik a felhasználók.

Lássunk néhány olyan feature-t, amelyet már az első verzióban is megtalálhatunk:

- Adattitkosítás: A biztonság első alappillére egy stabil rendszernek. Az adatcsere során végig titkosított csatornán keresztül folyik a kommunikáció a szerver és az eszközök között.


- Kontroller által kínált auto provisioningnek köszönhetően nem kell amiatt aggódnunk, hogy egy újonnan felhelyezett AP-t hogyan és milyen módon konfigurálunk fel, hiszen a vezérlő szoftver ezeket rögtön megoldja, amint felcsatlakoztattuk hálózatára új/cserélt hotspotunkat. Ezáltal bármilyen előképzettség nélküli személyzetre is nyugodtan rábízhatjuk a cserét/bővítést.


- Simple monitoring: Az adattgyűjtés szükségessége több szempontból is lényeges. Az ebből készített statisztikák alapján készíthetünk részletes riportokat a felhasználók és klienseszközeik szokásairól, valamint egyúttal AP-ink működéséről is (mely részen gyengébb a jelszint, hol találhatóak a terhelt szegmensek stb.)

- Minden egy kézben: A központi rendszernek hála már nem szükséges az országot járnunk annak érdekében, hogy például minden szolgáltatási zónánkban felfrissítsük hardvereink firmware-t. Ezeket mind elvégezhetjük távolról a    kontroller segítségével.


- A rendszer által maximálisan lekezelhető AP a gyártó szerint 10k+. Ez az a felső határ, amelyet még bármilyen körülmények közt zavartalanul felügyelhetünk.

- Flexible device search: Ha egy bizonyos AP-t szeretnénk megkeresni, akkor több szűrési lehetőség közül választhatunk (név, mac cím, lokáció, ip cím).

- Reszponzív UI: Bármilyen platformon keresztül könnyen vezérelhető.


- Felhasználói szintek: Lehetőségünk van több jogosultsági szint közül választani.
Super admin: Teljes hozzáférés és menedzselés

Admin: Teljes írási jogosultság bizonyos korlátozásokkal
Read-only: Csak olvasási jogosultság.


A kontroller üzemmód az NFT v7.54-es firmware-el érkezik. A rendszer frissítése után pedig lehetőségünk van a számunkra leginkább megfelelő verziót kiválasztani. Összesen 3 módozat közül választhatunk, hálózatunk méretétől függően.



1, Standalone mode

Ez  leginkább a kis irodai hálózatoknál, illetve otthoni rendszereknél ajánlott. Tulajdonképpen az eszköz web GUI felületén keresztül végezhetjük el a szükséges beállításokat. Fontos megjegyezni, hogy itt minden egyes AP-t külön-külön kell konfigurálnunk.

standalone_prt

2, Integrated controller

Az NFT v7.54 firmware már támogatja a dedikált hardveres kontroller nélküli működést, mely által lehetőségünk van kijelölni egy “master” access pointot. Ezt követően ez az eszköz tölti be a kontroller szerepét. A konfigurációs beállításokat automatikusan továbbítja az AP-k felé, valamint statisztikai adatokat gyűjt a kliensekről. Ennek a működésnek - mint minden versenytárs megoldásának - korlátai vannak, maximum 50 AP-ig bővíthetjük hálózatunkat.

integrated_how_to

3, External controller

A nagyokra is gondolván elérhető a virtuális környezetbe vagy célhardverre szánt verzió is, amely - mint fentebb említettük - Linuxra és VM virtualboxra telepíthető. Mennyiségi megkötéssel nem kell számolni (amennyiben 10k alatti számmal kalkulálunk) a rácsatlakoztatott Infinity-k tekintetében, csupán arra kell ügyelnünk, hogy megfelelő erőforrás álljon rendelkezésre a szerveren.

external_how_to

Ez az újítás is mindenképp azt bizonyítja, hogy az Infinity család teljes mértékben élvezi a Ligowave bizalmát. A közeljövőben pedig még számos access point variánst terveznek piacra dobni, melyekről hamarosan részletes beszámolóval jelentkezünk. Az alábbi táblázat összefoglalja, hogy jelenleg mely eszközök elérhetőek, illetve mik a jövőbeni kilátások. Azt láthatjuk, hogy a konkurenciához viszonyítva kisebb elmaradásban vannak, hiszen 5GHz-s és AC-s megoldások csak később várhatóak. Ami viszont jó hír, hogy hamarosan bemutatkozik az első kültéri Infinity termék.


infinitys

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.