Aktuális cikkünk főszereplője nem csak a témaválasztás szempontjából érdekes, tekintve, hogy az eddigi legalacsonyabb árú 60GHz-es PTP összeköttetés kerül górcső alá, hanem rövid időn belül ez a második, az adott termékkel foglalkozó szakmai anyag mely napvilágot lát. Ez is jól mutatja, milyen nagyfokú érdeklődést kelt az IgniteNet most debütáló gerinchálózati megoldása, kereskedelmi és szolgáltatói körökben. Lévén, hogy kötelességünknek érezzük a szakma minél széleskörűbb tájékoztatását, úgy gondoltuk, hogy függetlenül a már korábban a témában közölt anyagtól, közzé tesszük a ügy saját perspektívánkból vizsgált részleteit.
Mint azt tudni vélt, a PTP linkek a legfontosabb alappilérei a vezeték nélküli internet szolgáltatásnak. Ezen hardverek végzik a leginkább erőt próbáló feladatokat. Gerincoldali alkalmazásuk révén nagy kapacitásuk mellett rendkívül fontos, hogy stabilak, megbízhatóak és időtállóak legyenek. Ezekből és relatív magas árukból adódóan meggondolandó, hogy melyik gyártó eszközeit alkalmazzuk a backbone hálózatban.
Ezért is igyekszünk minden újdonságról és lehetőségről beszámolni partnereinknek. Legutóbb februárban olvashatták nagy PTP összehasonlító tesztünket, amelynek a legfőbb célja az volt, hogy egy átfogó képet mutasson a jelenlegi helyzetről valamint termékkínálatról. Most pedig ismét egy újdonságnak számító vBand technológián alapuló eszköz bemutatása következik.
A 60 GHz nyújtotta pro és kontra érvekről illetve a jelenlegi NMHH állásfoglalásról szintén bővebb tájékoztatást kaphatnak januári Liberator V1000-s esettanulmányunkban.
Az amerikai székhelyű IgniteNet egy viszonylag új versenyző a piacon, portfóliója rendkívül széles skálájú, megtalálható benne a beltéri WiFi HotSpot megoldásokon keresztül a kültéri fix telepítésű multipont rendszereken át jelen cikkünk alapjául szolgáló hibrid 60GHz/5GHz-es frekveciasávban üzemelő bridge megoldás is.
Mit lehet tudni az IgneteNetről? A tajvani Accton Group tulajdonolja, ahova egyébiránt az SMC Networks is tartozik, de ami ennél érdekesebb, hogy egy korábbi LigoWave/Deliberant alapító Hal Bledsoe az elnök. Hal önéletrajza érdekes állomásokat tartalmaz, mivel a litván cég elhagyása után fejlesztési igazgató volt az Ubiquiti-nél, majd egy ideig neve az ARC Wireless-t fémjelezte. Az itt eltöltött kicsit több mint másfél év után lett ötletgazdája az IgniteNet-nek.
Az IgniteNet MetroLinq 60-asról mindenképp érdemes elsőként megjegyeznünk, hogy jelenleg ez a legolcsóbb PTP megoldás amely a 60 GHz-s frekvenciasávon üzemel. Ez nem azt jelenti, hogy nem lenne helye a piacon, de ezen a szűrőn keresztül kell vizsgálni a következőket. A gyártói adatlapokat elemezve megtudhatjuk, hogy az 1 Gbps-s adatátvitelre hivatott eszköz jelenleg négy változatban érhető el. A különbség legfőképp az integrált antenna méretben mutatkozik meg, számszerűsítve egy 35 cm-es valamint egy 19 cm-es antennával szerelt modell közül van lehetőségünk választani. A 35 cm-es antennával akár másfél kilométeres táv áthidalását, míg a 19 cm-esnél 900 métert ígér a gyártó. A full kültéri kialakítású eszköz 60 GHz-es rádiója mellett egy 5 Ghz-es is integrálásra került, amely arra hivatott, hogy backup-ként szavatolja a link működését, amennyiben a 60GHz-es vonal az időjárási vagy egyéb körülmények miatt szakadna. Az 5GHz-es rádió lehet konnektoros vagy integrált antennás, a fent említett négy változatról a kép így válik teljessé.
A Cloud Management technológiának köszönhetően az interneten keresztül bármikor elérhetjük linkünket, módosíthatunk az adott konfiguráción, még akkor is, ha valamit sikerült úgy félre konfigurálni korábban, hogy a belső hálózatunkból már nem elérhető az eszköz.
Az alkalmazott rádió chipről azt érdemes tudni, hogy a kanadai Persao jegyzi és WiGig (IEEE 802.11ad) szabványú. Kezünk ügyébe került egy dokumentum, amit az Amerikai Hírközlési Hatóság számára a Sporton Lab. készített az engedélyezési procedúra alatt. Az internetről letölthető dokumentum átnézése után konstatáltuk az alacsony fogyasztói ár oltárán feláldozott részleteket. A lenti képeken láthatják az eszköz belsejét. Számunkra legalább rendhagyónak nevezhető a rádió és az 5GHz-es antennafej rögzítése. A 60GHz-es modul és az ezt körbevevő 5GHz-es mini panel antenna tulajdonképpen a radom belső felére van ragasztva és/vagy műanyag fülekkel rögzítve. Ezen kívül kifogásolható a rádiós modul egy speciális USB kábelen keresztüli bekötése, mivel az USB csatlakozók nem nyújthatnak hosszútávon védelmet a rezonancia ellen. A kicsúszást megelőzendő ugyan felhasználtak egy szivacsot az alaplapon, de ennek sikere azért kétséges. A nyári melegben történő hőingadozások általi anyagfáradás/hőtágulás miatt (az usb aljazból kicsúszó kábel) bekövetkezett szakadás rögtön nagy problémákat okozhat a szolgáltatásban és ezáltal a rendelkezésreállásban is. Ennek okán minden partnerünknek azt javasoljuk, hogy a fenti észrevételt szem előtt tartva döntsön a vásárlást illetően.
Fizikailag két Gigabites RJ45 port áll rendelkezésünkre amelyen keresztül természtesen PoE-n is megtáplálhatjuk. Illetve egy USB port is beépítésre került bár tegyük hozzá, hogy ez csupán opcionálisan van feltüntetve.
A felfogatás és a hátlap anyag használatát illetően fém illetve műanyag porkohászati úton létrehozott elegyéről beszélhetünk, amely remélhetőleg hosszútávon is probléma nélkül áll ellen az időjárás hatásainak.
Ljubljanában a végleges termék első szemrevételezése alkalmával már feltűnt, hogy a mellékelt konzol nem alkalmas vBand rendszerű rádiók megfelelő rögzítésére. Több panasz is érkezhetett az IgniteNethez, mivel az elmúlt napokban kaptuk a hírt a gyártótól amely szerint elkészült és beszerezhető egy átalakított robosztusabb és stabilabb rögzítő a MetroLinqhez.
A felfogatással adódtak további problémák tesztünk alatt. Amellett, hogy nehézkesen sikerült a gyártó által mellékelt konzollal stabilan tartani az antennát hangolás közben, egy repedést is sikerült produkálni a rögzítő elemen, ami egyértelműen nem a túl erőltetés következménye volt.
A gyártói és egyéb források elemzése után pedig kezdjünk is hozzá a mérés bemutatásába. Raktárunkba való beérkezése után a 35 cm-es antennával szerelt linket mérnökeink felkészítették arra, hogy minden optimális legyen a kültéri tesztre. Előzetes asztali méréseik kimutatták, hogy viszonylag alacsony csomagterhelést képes elviselni az IgniteNet ezen produktuma (~100K), míg az előzetes TCP mérésünk 400Mbit körül tetőzött. A link az ismerkedést követően pedig azonnal megkezdhette útját partnerünkhöz, a MicroSystem Kft-hez ahol hozzáláthattak a tesztek megkezdéséhez.
A szóbanforgó távolság a két pont között 700 méter. A finomhangolások elvégezése után sikeresen összeállt a link, és -54 dBm valamint -59 dBm-s jelszint mellett maximális kapacitást jelzett a grafikus interfész. Természetesen itt még semmilyen átmenő adatforgalom nem terhelte az eszközöket.
Az első UDP-n mért eredmények a következőképpen alakultak 200 mbps-os limitációt alkalmazva, 1500-as csomagmérettel, packet loss nélkül. Átlagban a ping idők itt 1,5 - 3 ms között változtak de szélsőséges esetben láthattunk 7 ms-t is.
Tx/Rx átlag: 199,7 Mbps / 178 Mbps (377,7Mbps aggregált)
(Képre kattintva nagyobb méretben is elérhető)
A második UDP mérés során már emeltük a korlátot 300 Mbps-re. Ezen kívül minden más mérési érték változatlan maradt. A képet látva észrevehető, hogy így 264,4 Mbps / 205,6 Mbps-os átlagot futott a link (470Mbps aggregált). Itt már a végét járta a MetroLinq, mivel a válaszidő drasztikus növekedése illetve a csomagvesztés is megjelent. Számokkal is prezentálva a jelenséget itt már 40-80 ms-os tartományban mozognak az értékeink.
(Képre kattintva nagyobb méretben is elérhető)
A TCP tesztet két irányban elindítva, 50 szálon átlagosan 93,9 Mbps / 93,8 Mbps (187,7Mbps aggregált) volt az eredményünk. Nagy vonalakban annyit érdemes megjegyezni, hogy itt is 1-2 között mozgott viszont előfordult 35 ms-is.
Ezzel 100/100 pont-pont kapcsolat megvalósítására alkalmas lehet a berendezés.
A fenti méréseket két – szembe állított RB1100AHx2-vel végeztük btest-el.
A precízebb mérés végett mértünk linux-iperf párossal is (némileg gyengébb jelszint mellett),
ezen TCP mérések adatai:
@1500byte frame ~180-200mbps, 2-4msec válaszidő
@700byte frame ~80mbps, 5-10msec válaszidő
@150byte frame ~18mbps, 5-10msec válaszidő
Látható, hogy a korlátot jelenleg a lekezelt csomagok száma jelenti. Amennyiben ezt orvosolni tudja a gyártó, úgy jelentős növekedés várható az átvitel megbízhatóságában és talán sebességében is.
(Képre kattintva nagyobb méretben is elérhető)
(Képre kattintva nagyobb méretben is elérhető)
(Képre kattintva nagyobb méretben is elérhető)
Összegzésként elmondhatjuk, hogy annak ellenére, hogy a MetroLinq közel sem hozta a gigabites átvitelt a gyártó által beharangozott maximális távolság felénél sem, nem nagyon lehet okunk panaszra. Ebben az ár szegmensben a 3-400Mbit kapacitás is elég nagy fegyvertény, amennyiben egy nem létfontosságú link esetén el kell hagynunk az 2,4/5GHz-es tartományt szabad csatorna híján, de más 24/60/80GHz-es összeköttetést nem enged meg a büdzsé. Gerinchálózati felhasználásra mégsem ajánlhatjuk, mivel relatív alacsony csomagterheléssel képes megbirkózni, de az update-elt felfogatással térfigyelő rendszerekbe, épületek közötti összeköttetések létrehozására (pl. üzemek), nagy sávszélességet igénylő ügyfelek bekötésére alkalmas lehet. A berendezés tartósságára viszont csak az idő vas foga adhatja meg a választ.
A tesztünk során alkalmazott linket természetesen cserélt tartókonzollal eladásra kínáljuk, amennyiben felkeltettük az érdeklődést, keressék kiemelt kapcsolattartójukat vagy hívják a központi számunkat.