Kezdjük is kalandozásunkat… Első állomásunk célpontja a napsütötte Kalifornia, ahol a Ubiquiti főhadiszállása található. Az amerikai gyártó fejlesztési részlege úgy tűnik, hogy nyáron se kapcsol alacsonyabb fokozatra, mivel ismét egy meglévő termékcsalád új variánsairól rántották le a leplet a közelmúltban.
Az AirFiberX sorozat 5GHz-es változata sokak számára már ismerős lehet, de a szokásos Ubiquiti receptet ismerők körében nem kellett jósnak lennie annak, aki előre sejtette, hogy más frekvencia tartományokra is átültetik majd. Így történt, hogy az RF konnektoros AirFiber familia immár három frekvenciasávon garázdálkodhat: 2.4GHz, 3GHz, 5GHz. Mindhárom spektrumra házon belül fejlesztett antennák is dukálnak, tehát a két új frekvencia tartományra vadonatúj 650mm átmérőjű parabolák is jönnek, kifejezetten az AirFiberX-ekhez. A 5GHz-es nagytestvér idejében még gondoltak a meglévő RocketDish-el szerelt rendszerek upgrade-jére, akkor elérhetővé tettek konverziós kitet, hogy a jópár éve piacon lévő parabolákat is használhassuk AirFiber5X-el, de erre most nem fordítottak figyelmet, csak az új antennákkal érdemes próbálkozni.
Az adatlapok között szemezgetve találkoztunk 500+Mbps áteresztőképességre hivatkozó értékekkel illetve 200+km-es hatótávolságokkal is, bár ezek némi keserű utóízt hagynak maguk után hitelességi szempontból. Kissé rosszmájúan megjegyezhetnénk, hogy a papír mindent elbír, de inkább csak azt mondjuk, hogy az Ubiquiti labormérései már csak ilyenek.
Továbbra is az Invictus processzor felel azért, hogy a nagy távolságok és magas csomagszám átvitele esetén is zavartalan működést biztosítson az eszköznek és a korábbi AirFiber szériából ismert, illetve a konkurensek által is közkedvelten használt GPS szinkronizáció sem maradhatott ki a repertoárból. Az adatlap legszebb momentuma a “Clean Power Output” amely valami olyasféle fejlett jel kibocsájtásra hivatott, ami kevesebb zajjal jár és ezáltal magasabb modulációra képes az összeköttetésünk. Hmmm… biztos ami biztos alapon, a “brute force” technikát sem felejtették el, 2,4GHz-en 30dBm, míg 3GHz-en 29dBm adóteljesítményt állíthatunk be.
Az amerikaiak
nem csak a vezetéknélküli oldat erősítették, az EdgeRouter és EdgeSwitch
portfólió is gazdagodott. Egyrészt bekerültek az RB450G másolat gyanús
kis routerek, az EdgeRouter X-ek. Lehetőségünk van választani a PoE
passthrough funkció (EdgeRouterX) és az SFP port megléte között
(EdgeRouterX-SFP), de mindkét esetben összesen 5db RJ45 port áll a rendelkezésünkre.
Az EdgeSwitch vonal újításáról érdekes
módon nem küldtek ki hírlevelet az amcsik. Egy csendes release… ami nem
jellemző, bár talán nem is csoda a csinnadratta elmaradása. Egész
egyszerűen arról van szó, hogy az amúgy sem túl sikeres 24 és 48 portos
PoE switchekből csináltak egy-egy PoE mentes verziót.
A hardveres újdonságok után beszámolhatunk egy kis szoftveres csemegéről is ami az Edge router családot érinti. Ez nem más mint a DPI (Deep Packet Inspection), amely arra hivatott, hogy elemezze az átmenő csomagokat, és statisztikát készítsen a felhasználói szokásokról. Ennek eredményeként kimutathatóvá válik, hogy pl:. egy vállalat internetforgalmának hány százalékát teszi ki a YouTube, vagy éppen a Facebook használata, azon belül is mely kliensek bonyolították a legtöbb forgalmat. Úgy tűnik kimondhatjuk azt, hogy a Ubiquiti megtette az első lépést annak irányába, hogy egy színvonalas content filtert funkcióval bővítse EdgeRouter eszközeinek repertoárját.
Kalifornia partjairóll evezzünk is tovább a Balti-tengehez… A litván LigoWave néhány új kiegészítő termékkel jelentkezett.
Az első kiegészítő nem más mint egy PoE konverter amivel már a barcelonai GSMA konferencián is találkozhattunk és most teljes valójában birtokunkba is kerülhet. Lássuk is az eszközt amely 802.3af (48V) szabványról alakít át passzív 24V-os PoE-ra.
A LigoWave terméke leginkább abban különbözik a konkurens megoldásokhoz képest, hogy DIN sínre illeszthető kivitellel rendelkezik.
Ubiquiti nyomvonalat követve elérhetővé vált még saját kültéri FTP kábelük amely a gyártói ígéretek szerint a TIA / EIA-586C.2 szabványnak megfelelően több mint 1 Gbps-es adatátvitelre képes és megállja a helyét szélsőséges időjárási körülmények köztött is. bár erről határértékeket nem kaptunk így akár a hajlakk reklámja is eszünkbe juthat… London, Berlin, Párizs... és a kábel még mindig tart!
A kültéri kábelek után nem maradhatott el a saját márkás FTP csatlakozó piacra dobása sem. Ezek megfelelő szerelés esetén védelmet nyújthatnak az elektrosztatikus kisülések ellen. Mennyiségeket tekintve pedig 100db-os egységcsomagokban lesznek kaphatóak.