Gigabites linkek 24GHz-en! SAF Tehnika Integra-W!
2016.06.17. 00:00
Érkezik az Integra-W! 24GHz-es szabad, vagy licencelt frekvenciára egyaránt elérhető rádiós összeköttetés.
Érkezik az Integra-W! 24GHz-es szabad, vagy licencelt frekvenciára egyaránt elérhető, szimetrikus 840 Megabit Full-Duplex vagy asszimetrikus beállítás esetén (a visszirány terhére) Gigabit feletti kapacitásra képes rádiós összeköttetés! Aktuális cikkünkben szóba kerül a már több mint egy éves első generációs Integra is, ami szimetrikus 480 Megabit Full-Duplex kapacitásával manapság sem számítana elavultnak, azonban a gyártó innovatív fejlesztéseinek köszönhetően nagyságrendekkel sikerült megemelni, az átvihető maximumot a szimetrikus terhelhetőség megtartása mellett.
A magyarországi wireless internetszolgáltatók körében a SAF Tehnika nevét övezi körül a legtöbb pozitív jelző, ha a gerinchálózati felhasználásra szánt rádiós linkekkel kapcsolatos tapasztalatok a téma. A folyamatosan bővülő hazai felhasználói tábor egybehangzóan elégedett a döntésével, amiért a SAF-ot választotta a konkurens kihívókkal szemben, hiszen stabilitásban, megbízhatóságban, verhetetlen a piacon.
A zászlóshajónak szánt Integra-W termékcsalád, az előd (Integra) sorozathoz hasonlóan antennázható (Integra-WS) és antennával integrált (Integra-W) változatban is elérhető lesz. Azonosak a választható frekvenciák is 15GHz-től, 42GHz-ig több változat, melyek közül jelenleg itthon csak a 24GHz-es modell használható frekvencia díj nélkül. A 11GHz alkalmazására 2015 első negyedévétől lesz lehetőségünk!
A felhasználói visszajelésekre reagálva a SAF mérnökei számtalan fejlesztést implementáltak az új eszközbe, ami mögött egy újragondolt koncepció is kirajzolódni látszik. A versenytársakhoz hasonlóan az Integra-W termék családnál is megemelték a csatornaszélességet, így az ETSI szabályoknak megfelelően 3,5 - 112Mhz-es raszter méretek közül választhatunk. 112MHz-en, 1024QAM modulációt alkalmazva érhető el a maximális 840Mbps Full-Duplex sávszélesség. A SAF Tehnika legfrissebb fejlesztésének köszönhetően, ezt a duplex kapacitást asszimetrikusan el lehet tolni egy 2015 Q1 végén érkező szoftver frissítés után, így Gigabit feletti sávszélességet is el lehet érni egy irányban. A kapcsolat transzparens bridge-elt Ethernet link, melyen a megemelt 16383 Byte Ethernet keret kezelésének lehetősége, és az optimalizáltabb hálózati forgalomkezelésnek köszönhetően, drasztikusan emelni tudták az átviteli kapacitást, az elődmodellekhez hasonló stabilitás megtartása mellett, valamint a jelkésleltetési értékeket is tovább tudták faragni, ami már az eddigi rádióiknál is a nano szekundumos tartományban mozogtak. Kivettek néhány funkciót, amit inkább csak az LTE hálózatok üzemeltetői használtak (IEEE 1588v2), ami szintén azt jelzi, hogy az Integra-W család specifikusan az internetszolgáltatói piacra fókuszálva készült. Erre utal a licenszelt rádiók megemelt +22dbm kimenő teljesítménye, ami nagyobb áthidalható távolságokat jelent azonos antennaméret mellett, ez is a WISP-ek által támasztott igények kielégítését segíti. 24GHz-en az ETSI direktívákkal harmonizálva +5dBm a maximális kimenő teljesítmény, mint az elődmodellnél. A SAF Tehnika minden terméke az előírt helyi szabályozásoknak megfelelően kerül forgalomba. Talán ez is szerepet játszik abban, hogy 20 éve jelen vannak és maradnak is a piacon.
A műszaki fejlesztéseken kívül pár mechanikai változtatást is végzett a gyártó. Elhagyták a 2. SFP portot a meglévő RJ45 és az elsődleges SFP mellől, amit lássuk be, senki se használt, így nagy valószínűséggel nem is hiányzik. Az új Integra-W külön LAN portot kapott a menedzsmentre, ami egyébként soros kommunikációval, USB-porton is elérhető, ha valaki kizárná magát Ethernet-ről. Egy szabadon választható optkiai interface-t SFP sínen, és egy réz, túlfeszültség védett, PoE Gigabit portot használhatunk a hálózati forgalomnak. Így az előddel ellentétben ez a konfiguráció csak 1+0 –ás felhasználási lehetőséget nyújt, a 2+0 bounding alapú kapacitás növelés lehetősége nélkül. Ezt kárpótolandó, az újdonság várhatóan az elődmodellel azonos áron kerül forgalomba, ami 2015. Január elejére várható a gyártó bejelntése alapján.
Az átviteli kapacitás kapcsán érdemes pár szó erejéig visszakanyarodni az elődmodell, vagyis az első generációs Integra rádiók egyik funkciójára, amivel egy, a közelmúltban megjelent szoftverfrissítés segítségével, akár Gigabit Full-Duplex link is megvalósítható. Ezt még sajnos kevesen ismerik és használják a felhasználók közül, pedig rengeteg plusz kapacitást eredményezhet. A Header Compression eljárás, ami az Ethernet keretek fejlécének tömörítését végzi, ennek köszönhetően lényegesen emelhető az átviteli sávszélesség, ugyanazon rádiós paraméterek és környezeti tényezők mellett. Az alábbi táblázatból kiolvashatóak a növekedési arányok, amik egyenesen aránylanak a gyakorlatban elért linkeken mért adatokkal. Tehát, ha adott link távolság, vagy csatornaszélesség paraméterek miatt csak 245Mbps-en üzemelt, tömörítéssel 64 byte-os, kis csomagméret mellett, a kapacitás akár 383Mbps-re is növelhető. Ideális körülméynek mellet, a 480Mbps kapacitás (465Mbps valós + hibajavító paritás bitek) pedig 1069,5 Mbps-ra növekszik, így jön ki a lenti táblázatban az 56,52%-os különbség. (Valósidejű csomagméret csökkentést a link két végén elhelyezett megfelelelő hálózati forgalomirányító eszközzel végezhetünk)
A technológia működését méréstechnikai partnerünk az Elsinco Kft. segítségével, hamarosan részletesen be fogjuk mutatni, valamint hitelesített minősítő műszerek segítségével elindítunk egy összehasonlító teszt sorozatot, amiben azonos körülmények között fogjuk megvizsgálni a linkek viselkedését és terhelhetőségét. A tesztsorozat célja, hogy megkönnyítsük partnereink döntését, a megfelelő berendezések kiválasztásában, valamint egy pontos és naprakész rangsor felállítása, az elérhető termékek között, a vizsgált paraméterek alapján. Lássuk be, a MikroTik Bandwidth teszt nem referencia mérés, és nem a ping késleltetés az egyetlen minősítő paramétere a kapcsolatnak. Remélhetőleg számtalan homályos tévképzetet sikerül majd eloszlatnunk, hiszen csak az egzakt módon összehasonlítható, referencia mérések adatai mutatnak pontos képet.
Az Európai Uniós szabályozás alapján 42GHz-en 2x112MHz rasztert legálisan, és bizonyos országokban ingyenesen lehet használni ISM célokra. A 17GHz és a 42Ghz-es sávok akár itthon is használhatóak lehetnének, ha a Hírközlési Hatóság (NMHH) végre engedélyezné a használatát az Uniós szabályozás gyakorlatának megfelelően. Ezért ismételten felhívnánk azon hazai WISP internetszolgáltatóink figyelmét, akik eddig még nem csatlakoztak az Összefogással az Érdekegyesítésért kezdeményezésünkhöz, amihez az indítás óta már több mint 100 szolgáltató csatlakozott, hogy tegyék meg mihamarabb. Csak közösen, egységesen fellépve tudjuk elérni az érdekeink és a szakmai véleményünk figyelembevételét, ami akár az ISM sáv jelenlegi frekvencia-gazdálkodási előírásainak felülvizsgálatát, és megreformálását is előre vetítheti.