Hosszú idő után végre lerántották a leplet a Cambium Networks várva várt újdonságairól. A gyártó régóta nem látott titkolózás közepette mutatta be az egyik legsikeresebb szériájának utódját valamint továbbfejlesztett antenna megoldásait. Az ePMP következő generációja számos frissítést tartalmaz, amelyek sikeres debütálásával egy új korszak veheti kezdetét a vezeték nélküli berendezések piacán.A bemutató elején rögtön színpadra került egy új 5GHz-s szektor, amely nem kérdés, arra hivatott, hogy idővel átvegye helyét a jelenleg piacon lévő variánsainak. De miért döntenének jelenlegi felhasználói a csere mellett? Erre a kérdésre igyekszik a gyártó megadni a választ az antenna paramétereinek és képességeinek ismertetésével.
Mik a leginkább szembetűnő változások? - Már nem két külön típus közül kell választani, ha 90 vagy 120 fokos nyílásszöggel rendelkező szektorok telepítését fontolgatjuk. Elődjeitől különbözően itt már egy és ugyanazzal az antennával valósítható meg mindkét lehetőség.
- A fizikai méret csökkenése ellenére 4,9-től egészen 6GHz-ig állandó nyereség, ami szembetűnő változás, hiszen 18 dBi-s értékkel operálhatunk, amellyel 3 illetve 4 dBi-vel meghaladja a most kereskedelmi forgalomban kapható ePMP antennákat.
- A null fill eljárás támogatásával azt is sikerült elérnie a Cambiumnak, hogy már akár közvetlenül az antenna alatt elhelyezett kliensek is megfelelően csatlakozhassanak.
- A GPS Synch alapkritériumának számító “Front to Back Isolation” 32dB-ről 35dB-re nőtt!Már a régebbi Motorola-Canopys időkből megszokhattuk, hogy az új termékek megjelenésével nem szükséges a teljes garnitúra cseréje. Ez itt sincs másképp, hiszen a szektor a mellékelt kiegészítője révén teljes mértékben kompatibilis az ePMP 1000-rel.
(Képre kattintva teljes méretben elérhető)
Talán az egyik leginkább várt bejelentés a nagy karriert befutó ePMP1000-es család útónemzedéke, az ePMP2000-es névre hallgató bázis állomás. Ez megtartva a előd kivételes előnyeit - például a GPS synch által megvalósítható frekvencia újrahasznosítást vagy a magas szektor kapacitást (ePMP1000: 80-100Mbit) - tovább emeli a lécet, több ponton mutat fel szignifinkáns előrelépést!
A legnagyobb fegyvertény az új intelligens frekvencia szűrő technológiában rejlik, amelynek segítségével sokkal hatékonyabban valósul meg az adatkommunikáció. A filterezési metódus nem számít újdonságnak a wireless érában, de a Cambium Networks által kifejlesztett eljárás abban különbözik az eddigiektől, hogy a használatban lévő rasztert precízen öleli körül a dinamikus rádiós filter, így megszünteti a szomszédos csatornákból érkező interferenciát. Ennek köszönhetően a berendezések teljesítménye akár 20%-al is növekedhet. Ezt az alábbi előzetes “field” tesztek bizonyítják:
(Feltöltési teljesítmény javulásával a letöltési teljesímény is növekszik TCP forgalom esetén)
(Képre kattintva teljes méretben elérhető)
Klienseszközök számát tekitve akár több mint 120 aktív SM-el számolhatunk. A Cambium adatlapjainak hitelességében bízva kijelenthetjük, hogy ezek az értékek a valóságban is megállják helyüket, nem csak leírva mutatnak jól.
Egyéb területeken is fejlődött! A támogatott frekvenciák terén történt változás, emiatt a 2000-es átfogási tartománya megnőtt (5150 – 5970 MHz). Az ethernet interfész megkapta a 802.3at-s PoE szabványnak megfelelő gigás portot, amely megléte már-már alapkövetelménynek számít.
Látható, hogy a Cambium Networks nem képtelen reményeket táplál, nem a 802.11ac által kínált 80MHz-es raszterben és a zavaros környezetben labilis 256QAM modulációban látja a kültéri fix telepítésű multi-pont rádiózás jövőjét, helyette egyéb kivételes techikákkal lépdel előre. Bizton állíthatjuk, hogy az ePMP2000 feature listája jelenleg még nem teljes, a jövőben további, a teljesítményt nagy mértékben érintő szoftveres fejlesztések jönnek, amivel mind az első generációs, és az azt tavaly leváltó Force kliens állomány is teljes mértékben kompatibilisek lesznek!
A bemutató harmadik és egyben utolsó tagja egy hasznos kiegészítő, amelynek használatával még kifinomultabban valósítható meg bázis és kliens állomások közti párbeszéd. Ez pedig az ePMP2000 smart beamforming antenna, ami tulajdonképpen egy aktív elem, melyet a fent bemutatott szektor aljára lehet rögzíteni. Ezzel a gyártó, a GPS synch után újabb valódi innovációt vezet be a WISP világba!
Magának a beamforming technológiának a lényege az, hogy a rádiójelet oda, és csak oda juttassa el, ahol a kliens várja, sehová máshova. A kliens jelet küld a bázisállomásnak a pontos pozíciójáról, így az képes az adott pontra fókuszálni a jel kibocsájtását. Ezzel az adó oldalon egy újabb mérőszám jelenik meg a kezelői felületeken, az adott SM pontosan meghatározott irányszöge. Használata minimalizálja az interferenciát az uplinken, míg maximalizálja a vételi jelszintet. Alkalmazása alacsony válaszidő mellet magas kapacitást eredményez, erős kívülről érkező interferencia megléte esetén is! Azaz a techológia az ePMP2000 által felvonultatott Dynamic Frequency Filtering-el karöltve tovább csökkenti az interferenciának való kitettséget és egyben jelentősen kevesebb zavart kelt!