Elbúcsúzunk a nyártól, elkezdődik az iskola, illetve óriási bejelentést tesz a Cambium Networks, ez a trió mindenképp említést érdemel. A tanterveket illetve a meteorológiát nem ismerjük, ezeken gyorsan átugorva el is érkeztünk aktuális cikkünk apropójához, beszámolunk a Cambium nagy bejelentéséről.
Az amerikaiak nem ültek a babérjaikon dédelgetve nagy karriert befutó gyermeküket az ePMP szériát, több új fát találtak, amibe bele is vágták fejszéjüket, így többek között egy teljesen új termékpalettát mutathatunk be ezúttal. Egyre több gyártó nyit a végfelhasználók felé azzal a szándékkal, hogy számukra is könnyen kezelhető és megbízható eszközökkel lássák el háztartásaikat, irodáikat, kültéri helyiségeiket. Gondoljunk csak például a MikroTik hAP Lite-ra vagy a MikroTik wAP kültéri accesspoinjára. Az már biztos, hogy a Cambium mellett szól a rendkívül meggyőző RMA statisztika.
Az új családhoz új márkanév is dukál ez pedig nem más, mint a cnPILOT. A nevet három termék viszi tovább melyek felhasználási területeiket tekintve különböznek.
A SOHO router kategória mindeddig csupán fikció volt a Cambiumnál de most erre is rácáfoltak azzal, hogy rögtön 2 különböző alapmodellt is bejelentettek. Az R200-at, illetve R201-est. A legfontosabb különbség a két alap típus között, hogy míg a R200-as széria 2,4GHz-es és n-es Wi-Fi-vel van szerelve, addig a R201-esek Gigabites switchel rendelkeznek és a dual bandet valamint az ac szabványt is ismerik. Mindkét modell két FXS porttal rendelkezik vezetékes telefonkészülékek számára, T.38-as fax küldési lehetőséggel. Az R200 és R201 mellet elérhetővé váltak további variánsok, az R200P és R201P, melyek annyival egészítik ki a listát, hogy képesek megtáplálni egy ePMP klienseszközt, így nincs szükség további PoE feladó alkalmazására.
A külső designt egyértelműen nem vitték túlzásba a tervezők, de ezt első generációról lévén szó azért könnyen megbocsájthatjuk.
Várható ár: R200 - 58 USD, R200P - 75 USD, R201 - 82 USD, R201P - 98 USD
Részletesebb specifikáció tekintetében pedig beszéljen helyettünk az összehasonlító táblázat.
Talán a legígéretesebb a cnPilot Indoor E400 ami első benyomásra egy egyszerű álmennyezetre rögzíthető beltéri AP-nak tűnik, mégis jóval többre hivatott annál. A Dual bandes 2,4 & 5 GHz-es 802.11ac szabvánnyal is ellátott E400-as 5dBi-s integrált omni antennával érkezik. A hálózati betápról egy gigabites port gondoskodik. Szoftvere 16 különböző SSID létrehozására, a hardver pedig 256 kliens egyidejű kezelésére képes. Ezeket az értékeket olvasva deja vu érzés foghat el minket és megállapíthatjuk ezzel egy időben azt is, hogy újabb konkurense érkezett a LigoWave Infinity termékcsaládba tartozó NFT-2N-nek illetve az UBNT UniFi-AC-nak.
Várható ár:166 USD
Ha kültéri felhasználásról van szó se maradunk magunkra, hiszen a cnPILOT Outdoor E500 nem más, mint beltéri változat ikertestvére, egy apró különbséggel. A PoE passthrough funkicó megléte bizonyos esetekben hasznos kiegészítő lehet. Hiszen ezáltal akár az E500-assal megtáplálhatjuk ePMP vezetéknélküli eszközünket, így nagy lefedésű HotSpot-ot hozhatunk létre könnyűszerrel.
Várható ár: N/A
Az ePMP széria szerelmeseinek valószínűleg mosolyt csal az arcára a következő típus. Ami nem más, mint az ePMP 1000 HotSpot. Itt csupán némi szoftveres átalakításra és a tartozékok kiegészítésére volt szükség ahhoz, hogy megszülethessen ez a kültérre szánt HotSpot installáció. Az ismertetőt bogarászva megállapíthatjuk, hogy egy picit gyengébb konfigurációról beszélhetünk, hiszen csak egy frekvencián sugároz (2,4GHz vagy 5GHz, hardver függvényében). Szabvány tekintetében a 802.11n jutott főszerephez. Az SSID illetve klienszám pedig a felére csökkent az E400-hoz képest. Antennákat elnézve 2db RPSMA csatlakozással ellátott 5dBi nyereségű omni antennát kapunk, (Pont mint az UniFi OD+ esetén) amely bármikor lecserélhető egy nagyobb nyereségűre, vagy akár szektor antennára.
Természetesen ezzel együtt így is nagy reményeket fűzhetünk hozzá, hiszen elődjei kimagaslóan teljesítenek szolgálatot multi-pont környezetben!
Az pedig, hogy a már meglévő ePMP 1000-es konnektoros kliensünket egy FW upgrade után átalakíthatjuk hotspottá csak a jéghegy csúcsa.
Várható ár: 125 USD
A cnPILOT család egy teljesen új és letisztult, felhő alapú menedzsment rendszert kapott, amelyet a cnMaestro névre kereszteltek. Ezzel új dimenzióba került a hálózati rendszereink menedzselése. A számos újdonságából csak néhányat említenénk:
- Egyidejűleg vezérelhetjük/konfigurálhatjuk/monitorozhatjuk hálózatunkon lévő eszközeinket. (ePMP, PTP, PMP, cnPilot)
- Statisztikát kapunk hálózatunk terheltségéről.
- Minden platformon elérhető reszponzív megjelenés.
- Valós idejű értesítések kiküldése hálózati hiba esetén.
- Troubleshooting - RF Analisys - átfogó képet kapunk hálózatunk pillanatnyi állapotáról
- HTTPS titkosításon keresztül történő kommunikáció
- API megjelenése is várható amellyel akár ügyviteli rendszerünkkel is összekapcsolahtjuk.
- Roaming via community SSID. Dióhéjban úgy tudnánk megfogalmazni ezt a feature-t, hogy akár több városban is egy azonos HotSpotot hozhatunk létre, hiszen ugyanazon paramétereknek (SSID) köszönhetően ha eszközünk felcsatlakozott bárhol egy AP-re onnantól kezdve a többihez is hozzáfér nyer.. Erre a lehetőségre alapozott szolgáltatás már létezik hazánkban. Ez pedig nem más mint a UPC Wi-Free.
- Cloud/On-premise Aki pedig nem preferálja a felhő alapú szolgáltatásokat természetesen letöltheti és saját környezetében futtathatja a cnMaestro-t.
Számos újdonságra számíthatunk a jövőben, azonban ezekről még a Cambium is kissé ködösen fogalmaz. Mindenesetre bíztató, hogy a gyártók úgy tűnik a hardver fejlesztése mellett egyre több időt fordítanak arra, hogy egy egyszerű mégis komplex támogatást, ezáltal jobb szolgáltatásokat biztosítsanak a beüzemelés/menedzselés/üzemeltetés problémáira.