Cambium Networks - ePMP akkor és most
2016.11.11. 00:00
Az ePMP széria zászlóshajói
2013 októberében elkezdődött valami, egy nevében ugyan új, de nagy múlttal rendelkező gyártó lépett be a Ubiquiti és MikroTik piacára. Ez pedig nem volt más, mint az amerikai székhelyű Cambium Networks. Mint tudjuk, abban a szerencsés helyzetben voltak, hogy számos szabadalmat sikerült megörökölniük a Canopy & Orthogon párostól a Motorolával történő szakítás után. Ezen technológiák már önmagukban is sikeresnek bizonyultak, áttörő eredményeket értek el, amivel megalapozták hírnevüket a szakmában. Ezeket felhasználva született meg az ePMP1000, mely a GPS szinkronizáció meglétével együtt egy igencsak ütős terméknek tűnt, és most már nyugodtan kijelenthetjük, azzá is vált az elmúlt három év során.Néhány szóban térjünk ki a GPS szinkronizációra, mely nagyban hozzásegítette az ePMP1000-es családot a sikerei eléréséhez. Szinkronizáció nélkül, a bázisállomások és a kliensek kommunikációja időrendiség nélkül, folyamatosan zajlik. Több access point egy helyen történő üzeme esetén a különböző irányból érkező bejövő és kimenő jelek bizonyos mértékben egymásra zavaró hatással vannak, ezáltal teljesítménybeli csökkenés tapasztalható. A GPS sync ezt a problémát hivatott megoldani, ez a feauture azon alapszik, hogy a bázisok és a kliensek az egységes GPS idő által szinkronban vannak, meghatározott időpillanatban adnak és vesznek. Így a kommunikáció meghatározott időszeletekben, rendezetten történik, ezáltal a teljes rendszer teljesítménye optimális lesz.
Az ePMP1000 konnektoros bázisállomásokhoz két szektor variáns is érkezett. Az RF Elementstől származó, 90 és 120 fokos nyílásszöggel rendelkező antennák nyeresége 15 illetve 14 dBi. Emelett nagy karriert futottak be az integrált rádióval szerelt megoldások. Legtöbbször PMP rendszerek kerültek kiépítésre ezekkel az integrált kliensekkel, illetve a hozzájuk kapcsolódó bázissal. A technológia előnye a stabil átvitel mellett az, hogy nLOS módban is kiváló adatátvitelt képes produkálni. Erről korábbi esettanulmányunkban beszámoltunkEzek után már csak a mikor volt a kérdés arra vonatkozóan, hogy ezt a jól bevált technológiát hogyan fejlesztik tovább. A válasz az idei évben született meg, amikor bemutatkozott az ePMP 2000, mely alapvetően 3 fő elemből áll és számos újítást tartalmaz.Az egyik legfontosabb az intelligens frekvencia szűrő technológiában rejlik, amelynek segítségével sokkal hatékonyabban valósulhat meg az adatkommunikáció. Különböző filterezési procedúrákkal már találkozhattunk számos gyártónál de a Cambium Networks-é némileg különbözik mindegyiktől. Itt a használatban lévő rasztert precízen öleli körül a hardveres, dinamikus rádiós filter, így megszünteti a szomszédos csatornákból érkező interferenciát. Ennek köszönhetően akár 20%-os teljesítmény növekedéssel is számolhatunk. Legalábbis a gyártó által elvégzett előzetes eredmények ezt mutatták.
(Feltöltési teljesítmény javulásával a letöltési teljesímény is növekszik TCP forgalom esetén)
(Képre kattintva teljes méretben elérhető)
Az új rádióhoz természetesen új szektor is jár, ami leginkább a lent felsoroltakban különbözik az ePMP 1000-es szektor megoldásától.- Már nem két külön típus közül lehet választani, ha 90 vagy 120 fokos nyílásszöggel rendelkező szektorok telepítését fontolgatjuk. Elődjeitől különbözően itt már egy és ugyanazzal az antennával valósítható meg mindkét lehetőség.- A fizikai méret csökkenése ellenére 4,9-től egészen 6GHz-ig állandó nyereség, ami szembetűnő változás, hiszen 18 dBi-s értékkel operálhatunk, amellyel 3 illetve 4 dBi-vel meghaladja a most kereskedelmi forgalomban kapható ePMP szektorokat.- A null fill eljárás támogatásával azt is sikerült elérnie a Cambiumnak, hogy már akár közvetlenül az antenna alatt elhelyezett kliensek is megfelelően csatlakozhassanak.- A GPS Synch alapkritériumának számító “Front to Back Isolation” 32dB-ről 35dB-re nőtt!A legutolsó vívmány pedig már egy különálló kiegészítőként jelenik meg amelynek leginkább a vételi oldal még érzékenyebbé tételében van kimagaslóan fontos szerepe. Ez pedig az ePMP2000 smart beamforming antenna, ami tulajdonképpen egy aktív elem, melyet a fent bemutatott szektor aljára lehet rögzíteni. Ezzel a gyártó, a GPS synch után újabb valódi innovációt vezetett be a WISPek világába!Az ePMP2000 esetén a bázis vételi oldalán működik a beamforming, vagyis az AP adott időszeletben csak a szinkronizáció szerint megjelölt kliens felől vesz adást, szűk nyalábon, kiszűrve a tradícionális megoldások azon problémáját, hogy a szektor antenna teljes nyílásszögéből vesz a hasznos jel mellett a zavart is. Ezzel az adó oldalon egy újabb mérőszám jelenik meg a kezelői felületeken, az adott SM pontosan meghatározott irányszöge. Alkalmazása alacsony válaszidő mellet is magas kapacitást eredményez, erős kívülről érkező interferencia megléte esetén is! A techológia az ePMP2000 által felvonultatott Dynamic Frequency Filtering-el karöltve tovább csökkenti az interferenciának való kitettséget és egyben jelentősen kevesebb zavart kelt!A külsőre egy kissé megnőtt ugyan az új rádió és a csomagolás is átalakult, de úgy gondoljuk, hogy az újításokkal együtt az ePMP 2000-esre is hasonló siker vár mint elismerésre méltó elődjére.
A múlt héten megérkezett az első szállítmány raktárunkba így partnereink már készletről azonnal hozzájuthatnak a triumvirátus bármely tagjához.