Témakörök

A Wireless Jövője

0 0
2016.10.14. 00:00

új technológiák, új irányok

Különböző gyártók, különböző szemlélettel vizsgálják a jövőt, ezáltal más koncepcióktól vezérelve fejlesztik termékeiket. Valószínűleg mindenki töltött már el rövidebb/hosszabb időt a nagy potenciállal bíró gyártók fórumainak és Wiki oldalainak tanulmányozásával abban a reményben, hogy választ kaphat kérdéseire. Esetleg friss bejelentéseket vagy technológiákat bemutató webinarokat nézett és hallgatott, hogy első kézből kapja meg az információt ami alapján megtervezheti jövőbeli hálózatát, megtalálja a fejlesztési irányt. Ezzel a cikksorozattal merészen, arra vállalkoztunk, hogy összefoglaljuk a jelenleg tapasztalható trendeket.

ways

Kezdetben csak a termékek online jelenlétéért felelős weboldalakkal és az ezekhez kapcsolódó fórumokon keresztül kommunikáltak a gyártók. Később a jobb marketing repítette az UBNT-t a MikroTik fölé. Míg teljesítményben nem hozott áttörést, a jobb termék dizájn felkeltette az érdeklődést, a jobban átlátható kezelőfelület, a kényelmes, összeszerelést nem igénylő kialakítás megszerettette a terméket a felhasználókkal. A MikroTik ugyan kapcsolt, és komplett, készre szerelt megoldásokkal rukkolt elő, de a marketing terén láthatóan nem sikerült befogni az amerikaiakat. Újabban a közösségi média bevonásával próbálják behálózni vásárlói bázist, ezt teszi a Cambium Networks is, míg a MikroTik erre nem feketet hangsúlyt. A Cambium emellett blogot is indított, ahol valódi cikkeken keresztül kommunikálja ars poetica-ját, ezzel  is megkülönböztetve magát.

Szeretnénk egy kis figyelmet fordítani az áprilisban indított blogra, amely a Go Massive nevet viseli és célja, hogy mérnöki szakértelemmel rántsa le a leplet a gyakran előforduló hálózati problémákról, tévhitekről. Valamint ismertessen egyes termékspecifikus kérdéseket. Gondolunk itt például a GPS Sync adta lehetőségekre, frequency reuse, a MU-MIMO működésének bemutatására, esetleg a beamforming jelentésére.

A blog oldal vezetője és szerkesztője Alex Marcham, aki fejlesztési mérnökként vesz részt a Cambium Networks mindennapjaiban. Kedvcsinálóként lássunk egy bejegyzést, amely meggyőzött minket arról, hogy érdemes követni ezt a technikai töltetű, mégis hétköznapi megfogalmazásban íródott oldalt.

3myth

A Három Wireless Mítosz Leleplezése

1, Magasabb kapacitás mindenképp több spektrumot igényel!
Logikus következtetés, hogy ahhoz, hogy több bit közlekedjen az éterben szélesebb rasztert kell használjunk. Így a kapacitás növelésének érdekében egyre szélesebb és szélesebb spektrum is szükséges. Ez igaz is, kivéve ha drasztikusan meg tudjuk növelni a spektrum hatékonyságot. A spektrális hatékonyságot bit/Hz-ben mérik, azaz a spektrumból felhasznált 1 Hercen hány bitet tudunk rendszerünkkel átpréselni két pont között. Vagyis ha arra törekszünk, hogy ezt a mérőszámot növeljük, akkor nem szükséges több spektrum a nagyobb kapacitáshoz.

2, Ahhoz, hogy fejlessz, mindenképp le kell cserélni a komplett hálózatot!
Mit ér ha csak az access pointot, vagy a bázis állomást fejleszted? Az általános vélekedés szerint csak korlátolt eredményre vezet ha a kliens eszközöket nem cseréled. Nos, az általános vélekedés néha csal! Fejlett technológiák alkalmazása esetén, mint a MU-MIMO vagy az uplink, downlink beamforming óriási többlet teljesítményt hozhatnak anélkül, hogy egyetlen kliens oldali eszközt is érintenénk az upgrade során.

3. Amit ma telepítesz, azt 18 [a szerk.megj. ~36] hónap múlva kidobhatod!
A már-már napi szinten növekvő sávszélesség igények miatt tulajdonképen a holnap hálózatát kell telepíteni ma. Hogyan lehet ezzel az őrülettel lépést tartani? Amennyiben sikerül megfelelően dönteni a jelenleg elérhető technológiák között, akkor reális esélye van annak, hogy befektetésünktől hosszú távon megtérülést várhatunk.

Forrás:  http://www.cambiumnetworks.com/blog/3-wireless-myths-debunked/

A fenti cikk természetesen nem ad választ minden felmerülő kérdésre. Az írónak nem is ez volt a célja. Inkább, hogy fellebbentse a fátylat a Cambium Networks fejlesztési irányairól, és a dogmák helyett új gondolatokat ültessen el a fejekben. A Wireless Jövője cikksorozatunkban tovább fogjuk boncolgatni mindazt, amit a régi, a régi-új és a múlt nélküli de ígéretes gyártók marketingeseinek sorai között tudunk kiolvasni.

Hozzászólás írása

Hozzászólások

Új hozzászólás
Még nincs egy hozzászólás sem.