Múlt hét közepén lehetőségünk nyílt egy zárt körű egyeztetésre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium SZIP projektet előkészítő szakmai stábjával, köszönhetően korábbi szíves meghívásuknak!
A párbeszéd során a Minisztérium által delegált szakértők rendkívül együttműködőnek és nyitottnak bizonyultak, számos, a projektel kapcsolatos lényegi információt megosztottak velünk, egyben örömmel vették észrevételeinket és gondolatainkat.
A közel másfél órás találkozó során nyilvánvalóvá vált, hogy a projekt sikeres megvalósítása érdekében, tehát a teljes lakosságot lefedő, háztartásonkénti 30Mbit-es adatátviteli sebességet produkáló hálózat kialakításához, nélkülözhetetlen a vezeték nélküli technológia alkalmazása. Ezt minden képpen, a szakmánkra nézve pozitív hírként értelmezzük!
De lássuk, milyen lényegi információkhoz is jutottunk a párbeszéd során:
A projekt kapcsán, az előzetes becslések szerint 550 ezer új háztartás kerül bekapcsolásra, a digitális vérkeringésbe.
Területileg a projekt járás szintig szegmentált, ez a legkisebb, pályázható egység. Ennek oka, hogy az ennél kissebb területi egységek adminisztrációs szempontból már kezelhetetlen állapotot teremtenének. Jelenlegi információink alapján, hozzávetőleg 170 járás szerepel majd a kiírásban.
A közép-magyarországi régió jelen pályázati forrásból nem fejleszthető, így ezek a területek nem képezik részét a soron következő támogatási keretnek.
Egy-egy járás lefedése kapcsán, egyetlen nyertes céget hirdetnek, az ő feladata lesz az adott járás szürke területeinek teljes arányú ellátása.
A tervek szerint konzorciumba tömörülve, több cég, egy közös egységként is benyújthat pályázatot.
A pályázat nyerteseinek a megvalósítástól számított 7 évig kell kötelezettséget vállalni, az általuk kiépített hálózat üzemeltetésére.
A hálózati tervezés során, az alkalmazott technológiának "jövőállónak" kell lennie, erre vonatkozó konkrét műszaki iránymutatást, a pályázati kiírás tartalmaz majd.
A háztartásonkénti névleges teljesítményt 30 Mbit-ben határozzák meg, ennek 25%-a, 7.5 Mbit lesz a minimum elvárt kapacitás.
A műszaki megvalósítás bizonyos részleteit, egy kifejezetten erre a célra fenntartott adatnyilvántartó rendszerbe kell majd rögzíteni, hasonlóan egy digitális építési naplóhoz.
A minden tekintetben kielégítő megvalósítás érdekében, a projektet, a kivitelezési szakasz valamint az azt követő 7 éves fenntartási időszak alatt, dedikált műszaki ellenőrző osztály felügyeli majd. Az ide tartozó mérnökök folyamatos terepmunkájuk során, a projekt kapcsán vállalt műszaki tartalom meglétét lesznek hivatottak ellenőrizni és a vállalásokat betartatni.
A pályázat finanszírozási része várhatóan 10-15% önerőből, 60% vissza nem térítendő forrásból, valamint az MFB által kínált alacsony kamatozású hitelből tevődik össze.
A pályázatok elbírálása során, mint minden esetben, gazdasái szempontokat is figyelembe vesz majd a bíráló bizottság. Lesznek minimális kritériumok ( mérlegadatok vizsgálata, cégtörténet stb. ), ezen felül pedig várhatóan előnyben részesül az a pályázó, aki nagyobb arányú hitelt hajlandó felvenni, a vissza nem téritendő támogatás rovására.
Kérdésünkre az NFM szakmai stábja megnyugtatott bennünket, hogy a korábbi eszközbeszerzési pályázatokból ismert, "telephelyre aktiválás kötelezettsége" jelen esetben nem jelenik meg, lévén ezen aktuális projekt, hálózatfejlesztésre összpontosul.
A pályázatot a tervek szerint Július végén írják ki.
Amint az üggyel kapcsolatos további információkhoz jutunk, azonnali hatállyal értesítjük tisztelt Partnereinket!
Kérdés esetén, állunk szíves rendelkezésükre!
Üdvözlettel
Zelena Gergely