A virtualizáció az IT fejlődésével párhuzamosan egyre nagyobb teret nyert, egymás után jelentek meg a különböző megoldások (Hyper-V, VMware, Proxmox stb) melyek egyrészről rugalmasságot másrészről kötöttségeket is tartalmaznak. RouterOS szempontból is számolni kell bizonyos megkötésekkel. Ugyan lesz szoftver ID-nk és tudunk igényelni rá licenszet. Azonban ez mindaddig él míg a host belső azonosítója (UID) meg nem változik és a korábban megvásárolt licenszünknek ezáltal bevégeztetett. Természetesen ennek áthidalására különböző megoldások és trükkök léteztek azonban igazán kényelmesnek egyik se mondható.
A másik probléma a szoftver. Az egykori RouterOS x86 verziók mindösszesen 32bit-en voltak képesek működni, régi kernellel. Azon felül, hogy új kernelt és 64bit-es címzési lehetőségeket kaptunk, a CHR-rel és a hozzá kapcsolódó ökoszisztémával a virtuális környezetekbe passzoló drivereket és plugineket is megkaptuk.
Licensz megfeleltetések:
Level 4 = P1 CHR P1: 1Gbit/interface
Level 5 = P10 CHR P10: 10Gbit/interface
Level 6 = P unlimited CHR Unlimited Hardv.Max
Minden licenszelési megoldást 60 napig használhatunk trial módban. Ha a 60 nap lejár és esetlegesen nem vásároljuk meg a licenszet akkor utána utólagosan nincs lehetőség vásárlásra mindenképp egy új telepítéssel kell kezdeni ismételten.
Ahhoz, hogy a licensz lejárati időtartamokat a gyártó számontarhassa szükséges a kommunikációja a cloud licensz szerverrel.
Az elméleti részek után pedig következzen a gyakorlat a fenti videóban egy VMware környezetben végigkövethetitek, hogy milyen lépéseket kell követni egy CHR telepítéskor.