A RouterOS 7 béta verziót idestova 2 éve használhatjuk azonban egészen tavaly decemberig várni kellett az első immáron nem béta besorolású release-re. Felmerülhet a kérdés, hogy miért tartott ennyi ideig a RouterOS 7 fejlesztése? Talán kijelenthetjük, hogy azért, mert az előző főverzió túl sokáig létezett és folyamatos frissítéseinek és új funkcióinak köszönhetően elodázta az újabb számú szoftver megjelenését. Visszatekintve a múltra a RouterOS 6 több mint 9 évig vitte a hátán a MikroTik portfoliót. A 9 év rendkívül hosszú egy szoftververzió életében, általánosságban elmondható, hogy egy informatikai eszköz üzemképessége 3 és 5 év közöttre datálható.
Személyes véleményünk szerint a RouterOS 6 alatt vált azzá a MikroTik, amivé szeretett volna mindig is válni. Azzá, hogy felvehesse a versenyt az enterprise eszközökkel a piacon viszont megtartsa azt az énjét is amiért oly sokan használják. E 9 év alatt hardveres változások is jócskán akadtak a gyártó házatáján, gondoljunk itt a Tilera architektúrára (CCR széria régebbi típusok: 1016, 1036, 1072) melynek jövőjét a kernel támogatás hiánya rendkívül megnehezítette. Ma már jellemzően ARM architektúrájú chipek dominálnak a gyártó porfóliójában.
A 6-os verziót temetni viszont még korai mivel nem szerencsés szolgáltatói eszközökben azonnal élesben áttérni az új főverzióra.
A teljesség igénye nélkül tekintsünk vissza az elmúlt 9 évre és arra, hogy mi is került bele a RouterOS 6-ba:
-Nv2
-Fast Path
-FastTrack
-Fast Forward
-LTE
-IPSec
-Elliptic curve algoritmus támogatás
-OpenVPN
-MPLS
-IoT
-LoRa
-BLE tag
Amit még mindig hiányolunk az a modern wireless technológiák támogatása például a WPA3, 802.11ax hiányosság. stb. Ezek hátterében valószínűleg a szoftver áll, amely egy relatív régi kernelen üzemel, ami az új technológiák igényét nem képes maradéktalanul teljesíteni.